Środa, 24 kwietnia 2024

Jak leczyć zespół suchego oka?

7 września 2022

Zespół suchego oka jest obecnie bardzo częstą dolegliwością okulistyczną. Schorzenie jest diagnozowane u pacjentów na całym świecie. Zespół suchego oka może występować jako samodzielna jednostka chorobowa, może również towarzyszyć innym schorzeniom. Jakie przyczyny leżą u podłoża zespołu suchego oka? Jakie metody stosowane są w terapii choroby? Omawiamy najważniejsze zagadnienia związane z leczeniem suchego oka.

Przyczyny zespołu suchego oka

Przyczyny powstawania zespołu suchego oka są bardzo różnorodne. W niektórych przypadkach objawy choroby pojawiają się w następstwie prowadzenia niewłaściwego trybu życia. Doskonałym przykładem może być długotrwała praca przy komputerze bez odrywania co jakiś czas wzroku od monitora. Zwiększone ryzyko wystąpienia dolegliwości ZSO dotyczy także osób spędzających długie godziny za kierownicą samochodu. Przyczyny pojawiania się choroby są jednak dużo bardziej złożone. Wyższa zachorowalność obserwowana jest również u osób wchodzących w wiek przekwitania. Dzieje się tak ze względu na zmniejszenie ilości hormonów płciowych w organizmie. Etiologia zespołu suchego oka związana jest także z niedoborami witaminowymi (m.in. deficytami witaminy A) oraz z przyjmowaniem niektórych leków (środków antykoncepcyjnych, leków przeciwmigrenowych, leków na nadciśnienie i innych). Dlaczego tak się dzieje? Otóż u podłoża schorzenia nazywanego zespołem suchego oka leży zaburzenie wydzielania filmu łzowego. Upośledzenie wydzielania łez skutkuje niewystarczającym nawilżeniem siatkówki i rogówki, w związku z czym pojawiają się objawy takie jak swędzenie, pieczenie czy ból. Pacjenci skarżą się także na problem z ostrością widzenia oraz znaczną męczliwość oczu.

Leczenie zespołu suchego oka - kliknij i dowiedz się więcej! 

Jak leczyć zespół suchego oka?

W terapii zespołu suchego oka koncentrujemy się na leczeniu objawowym. Leczeniem schorzenia zajmują się lekarze okuliści. Pomoc pacjentowi z zespołem suchego oka polega na zapewnieniu jego oczom właściwego poziomu nawilżenia. Używa się w tym celu specjalnych kropli do oczu, określanych także sztucznymi łzami. Zawarta w nich substancja ma za zadanie zapobiec nadmiernemu wysychaniu oczu. Jednak nie każde krople do oczu będą się do tego nadawały. W leczeniu zespołu suchego oka najważniejsze jest to, by krople nie miały w składzie konserwantów – długotrwałe stosowanie kropli zawierających konserwanty może skutkować podrażnieniem oczu. Pośród substancji mających zastosowanie w leczeniu zespołu suchego oka wymienia się przede wszystkim świetlik, wyciąg z nagietka lekarskiego oraz hialuronian sodu.

A co jeżeli krople nie zadziałają?

Gdy pomimo stosowania kropli do oczu problem nie znika, można zastosować także specjalne soczewki kontaktowe. W leczeniu zespołu suchego oka używa się soczewek miękkich. Dzięki nim oko otrzymuje stałą dawkę nawilżenia, a wysuszony nabłonek rogówki może zostać z powrotem nawodniony. W niektórych przypadkach okulista może zalecić stosowanie specjalnych zatyczek, które uniemożliwiają zbyt wczesny odpływ łez z oczu. U pacjentów z zespołem suchego oka można przeprowadzić też zabieg zamykania punktów łzowych. Taką operację wykonuje się laserowo.