Piątek, 6 grudnia 2024
Choroby narządu wzroku dotykają bardzo dużej części populacji. Niektóre z tych schorzeń prowadzą jedynie do dyskomfortu, podczas gdy inne mogą doprowadzić nawet do problemów z widzeniem i utraty wzroku. Wśród często występujących chorób narządu wzroku można wymienić między innymi tzw. zespół suchego oka. Czym jest to schorzenie i u kogo może się pojawić?
Choroba nazywana zespołem suchego oka obejmuje tak naprawdę kilka schorzeń, których przyczyną jest pojawienie się zaburzeń w zakresie wydzielania filmu łzowego. U pacjentów z zespołem suchego oka ilość wydzielanych łez jest niewystarczająca lub pojawiają się nieprawidłowości w składzie poszczególnych warstw filmu łzowego. Często ma miejsce również sytuacja nadmiernego parowania łez, w związku z czym oko nie otrzymuje wystarczającego nawilżenia. Nieprawidłowości w zakresie wydzielania filmu łzowego doprowadzają do wysychania spojówki i rogówki. Prowadzi to do pojawienia się uczucia suchości i pieczenia oczu. Pacjenci chorujący na zespół suchego oka odczuwają znaczny dyskomfort oraz silną potrzebę pocierania oczu, co jeszcze bardziej potęguje nieprzyjemne wrażenia.
Jak wspomnieliśmy, zespół suchego oka jest konsekwencją nieprawidłowości w wydzielaniu filmu łzowego. Co należy przez to rozumieć? Ludzkie oko pokryte jest cienką warstwą substancji zwanej filmem łzowym. Naczelnymi funkcjami filmu łzowego jest ochrona delikatnej powierzchni oka przed wysychaniem oraz zapewnienie mu odpowiedniego poziomu odżywienia. Film łzowy jest niezbędny, aby możliwy był swobodny poślizg powiek podczas mrugania. Skład chemiczny filmu łzowego umożliwia stałe utrzymywanie się substancji na powierzchni oka oraz zapobiega szybkiemu odparowywaniu łez. Zadaniem filmu łzowego jest nie tylko utrzymywanie stałej wilgotności oka, lecz także uczestniczenie w regulowaniu ostrości widzenia. Substancje chemiczne, z których składa się film łzowy, mają działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, dzięki czemu możliwa jest ochrona oczu przed infekcjami.
Chociaż zespół suchego oka może pojawić się u każdego, większą częstotliwość zachorowań obserwuje się wśród pewnych grup pacjentów. Pierwszą grupą, u której ryzyko zachorowania na zespół suchego oka jest wyższe, są kobiety przechodzące okres menopauzy. Ma to związek z przemianami w zakresie biochemii, jakie odbywają się w tym czasie w organizmie. Kolejną grupę pacjentów stanowią osoby z chorobami autoimmunologicznymi, między innymi zapaleniem stawów, twardziną skórną, kolagenozą i zespołem Sjörgena. Większa zachorowalność na zespół suchego oka obserwowana jest także u osób z chorobami dermatologicznymi i neurologicznymi. Schorzenie może wystąpić również u pacjentów po zabiegach refrakcyjnej wymiany rogówki oraz u osób przyjmujących określony typ leków (m.in. antydepresyjnych, obniżających ciśnienie krwi czy przeciwmigrenowych). Na zachorowanie na zespół suchego oka są także narażone osoby spędzające dużą ilość czasu przed ekranem komputera - można więc powiedzieć, że ryzyko związane jest z wykonywanym zawodem.