Piątek, 26 kwietnia 2024

Jakie soczewki na zespół suchego oka?

13 października 2022

​Zespół suchego oka to coraz powszechniejsze schorzenie. Dotyka osoby w różnym wieku i o różnym stylu życia, przyczyn jego rozwoju może być bowiem bardzo wiele. Nie powoduje poważnych problemów ze wzrokiem, nie doprowadzi też raczej do ślepoty, może jednak znacząco obniżyć komfort życia i utrudnić wykonywanie codziennych czynności. Dlatego też tak ważne jest, by nie ignorować objawów i udać się do okulisty, który zbada oczy, zdiagnozuje zespół suchego oka i wskaże możliwe drogi leczenia.
Zespół suchego oka objawia się podrażnieniem oczu, wrażeniem piasku pod powiekami, uczuciem zmęczenia oczu. Rano ciężko otworzyć powieki. Rzadziej zdarza się światłowstręt, ale jest to również jeden z możliwych objawów.
Zespół suchego oka to nic innego jak zaburzenie w produkcji łez, bądź w ich składzie. Łzy są ważne, bo zapewniają prawidłowe nawilżenie oka, a także oczyszcza je z kurzu, pyłu i bakterii. W przypadku osób z zespołem suchego oka łez nie jest wystarczająco dużo, może się też zdarzyć, że ich skład chemiczny ulega zmianie i przez to łzy nie spełniają dobrze swojej funkcji. U chorego powoduje to duży dyskomfort. 

Jakie są przyczyny zespołu suchego oka?

Powstawaniu zespołu suchego oka sprzyja cała gama czynników. Do najbardziej powszechnych należy pracowanie w klimatyzowanych pomieszczeniach i przed ekranami LED. Dlatego też zespół suchego oka często trafia się pracownikom biurowym. Wysuszone przez klimatyzację pomieszczenie nie sprzyja nawilżeniu oczu. A przed komputerem mrugamy nawet dwa razy rzadziej, niż gdy nie patrzymy na ekrany, co również wysusza oko.
Nie są to jednak jedyne przyczyny. Zespół suchego oka występuje często u osób po 40 roku życia, kobiet przechodzących menopauzę lub stosujących antykoncepcję hormonalną - zmiany hormonalne mogą doprowadzić do zmiany składu chemicznego łez. Ponadto powstawaniu ZSO sprzyja palenie papierosów, pływanie w chlorowanej wodzie, czy określone choroby, jak na przykład cukrzyca, czy schorzenia tarczycy. Wreszcie zespół suchego oka może wystąpić u osób z bliznami spojówkowymi, powstałymi na przykład w wyniku zapaleń oczu bądź oparzeń, a także u osób noszących soczewki kontaktowe.
 

Soczewki odpowiednie dla osób z zespołem suchego oka

Czy oznacza to zatem, że osoby cierpiące na zespół suchego oka powinny całkowicie zrezygnować z soczewek kontaktowych? Czy istnieją soczewki, które mogą pomóc w zniwelowaniu skutków ZSO, a przynajmniej nie pogłębiać dolegliwości?
Soczewki stały się bardzo popularnym zamiennikiem okularów. Przydatne są szczególnie w sytuacjach, gdy noszenie okularów byłoby nie tylko niewygodne, ale jest wręcz niemożliwe, na przykład przy uprawianiu sportu.
Osobom cierpiącym na zespół suchego oka zaleca się przede wszystkim noszenie soczewek okazjonalnie, przez maksymalnie kilka godzin dziennie, nie zaś cały czas. Ważne jest też, by dodatkowo nawilżać oczy. Wybierając krople do oczu, koniecznie zapoznaj się z treścią ulotki. Nie każde krople do oczu odpowiednie są dla osób noszących soczewki kontaktowe.
Ważne jest ponadto utrzymanie higieny noszenia soczewek. Ich regularne czyszczenie z użyciem przeznaczonego do tego preparatu i nieprzekraczanie zalecanego czasu noszenia soczewek to pierwszy krok do zadbania o oczy i zniwelowania skutków zespołu suchego oka. Obecnie na rynku są także dostępne specjalne soczewki silikonowo-hydrożelowe, które zawierają wbudowany materiał nawilżający. Najlepiej udać się do okulisty po poradę - lekarz pomoże określić stan zaawansowania zespołu suchego oka i dobrać odpowiednie środki, które pozwolą zniwelować skutki tej dolegliwości.