Czwartek, 10 października 2024
Zespół suchego oka to schorzenie diagnozowane u coraz większej liczby pacjentów. Badania dotyczące epidemiologii choroby pokazują, że zachorowalność na zespół suchego oka na całym świecie utrzymuje się na poziomie około 5 – 35 %. Czym jest zespół suchego oka i jakie dolegliwości występują w jego przebiegu?
Zespół suchego oka - kliknij i dowiedz się więcej---> https://vidiummedica.pl/zespol-suchego-oka/
W najprostszy sposób można powiedzieć, że schorzenia z zakresu zespołu suchego oka polegają na niedostatecznym nawilżeniu oka. Jest to spowodowane wydzielaniem zbyt małej ilości tzw. filmu łzowego lub jego nieprawidłowym składem chemicznym. Najważniejszym zadaniem filmu łzowego jest nawilżenie powierzchni oka oraz ochrona rogówki przed uszkodzeniami. W ludzkich łzach obecne są substancje mające działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze, dzięki czemu delikatna struktura oka chroniona jest przed różnego typu infekcjami i zakażeniem. Film łzowy jest także niezbędny do prawidłowego natlenienia rogówki. Film łzowy jest konieczny w celu regulacji ostrości widzenia. Wyraźne i ostre widzenie jest możliwe dzięki prawidłowemu skupianiu promieni świetlnych, a obecność filmu łzowego gwarantuje właściwe łamanie promieniu świetlnych docierających do siatkówki. Gdy pojawiają się nieprawidłowości związane z wydzielaniem lub składem filmu łzowego, dochodzi do niedostatecznego nawilżenia powierzchni oka, a tym samym powstaje stan określany zespołem suchego oka.
Pojawienie się zespołu suchego oka wiąże się bardzo charakterystycznymi objawy. Jeżeli zaobserwowaliśmy u siebie którykolwiek z nich, warto jak najszybciej udać się do lekarza okulisty. Podjęcie właściwego leczenia pozwala na szybkie załagodzenie dolegliwości oraz daje pacjentowi szansę na pozbycie się uciążliwego problemu. Podstawowym objawem zespołu suchego oka jest wysychanie spojówki i rogówki. Pacjenci odczuwają to przede wszystkim jako uczucie pieczenia i swędzenia. Niekiedy objawom towarzyszy również ból i zaczerwienienie oczu, powstające ze względu na potrzebę intensywnego pocierania swędzących oczu. Zespół suchego oka może się objawiać wrażeniem obecności pod powiekami ciała obcego, które często jest określane przez pacjentów jako pyłek lub ziarenka piasku. W związku z tym, że osoby z zespołem suchego oka często pocierają oczy, występuje u nich obrzęknięcie powiek. Jako że pozbawienie powierzchni oka naturalnej ochrony, którą jest film łzowy, prowadzi do zwiększonego ryzyka pojawienia się zakażeń, zespołowi suchego oka mogą towarzyszyć różnego rodzaju infekcje. W związku z rozwijającymi się infekcjami pacjent może odczuwać suchość spojówek oraz pieczenie w obrębie błon śluzowych nosa i gardła. U osób cierpiących na zespół suchego oka może pojawić się światłowstręt i zaburzenia ostrości widzenia, jak również wrażenie zamglonego obrazu. Objawom często towarzyszy uczucie zmęczenia wzroku, zmuszające do zamknięcia oczu, chociażby na chwilę. Intensywność objawów może być różna, lecz najczęściej wzmacniają się w trakcie przebywania w pomieszczeniach klimatyzowanych, zakurzonych lub zadymionych.