Zespół suchego oka to dolegliwość bardzo powszechna w dzisiejszych czasach. Z tym schorzeniem zmagają się kobiety w ciąży, osoby dużo pracujące klimatyzowanych pomieszczeniach (zwłaszcza przy komputerze), czy też osoby po 40 roku życia. Czynników chorobowych jest naprawdę sporo i zwykle bez konsultacji okulistycznej trudno ją ustalić. Zespół suchego oka objawia się pieczeniem, swędzeniem i szczypaniem oczu. Często wśród pacjentów pojawia się także światłowstręt, a także potrzeba częstego mrugania.
Zespół suchego oka - przyczyny
W związku z tym, że ZSO występuje u bardzo szerokiej grupy społecznej, możemy wyróżnić naprawdę sporo przyczyn jego powstania. Oprócz tego, że z wiekiem ludzkie oko naturalnie wydziela mniej łez, a u kobiet występują zmiany menopauzalne, ZSO sprzyja palenie papierosów, pływanie w chlorowanej wodzie czy wielogodzinna praca przy ekranie. Również zanieczyszczone środowisko, w którym żyjemy, ma wpływ na rozwój tego schorzenia. Zespół suchego oka może wystąpić także w przypadku chorób ogólnoustrojowych takich jak cukrzyca czy schorzenia tarczycy. Najlepiej przyczynę powstania schorzenia potrafi określić okulista po szczegółowym wywiadzie i spektrum badań.
Czy niedobory witamin mają wpływ na zespół suchego oka?
Niedobór witamin, mikroelementów czy kwasów tłuszczowych może doprowadzić do przerwania filmu łzowego, co doprowadza do wystąpienia Zespołu Suchego Oka. Oczy, jak każdy narząd potrzebują wielu mikro i makroelementów, aby móc prawidłowo funkcjonować. Witaminy z grupy B chronią oczy i film łzowy przed uszkodzeniem, a także dbają o naturalne nawilżenie oczu. Cynk natomiast bierze udział w procesie widzenia, podobnie jak retinol, czyli witamina A. Niedobór witamin może zatem wywołać lub zaostrzyć objawy zespołu suchego oka, co może mieć naprawdę poważne konsekwencje dla naszego organizmu. Nie bez powodu już to właśnie Hipokratesowi, czyli Ojcu Medycyny przypisuje się cytat “Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, a twoje lekarstwo powinno być pożywieniem.”
Zespół suchego oka a dieta - co jeść, aby złagodzić objawy?
Jeśli chcemy zadbać o warstwę tłuszczową filmu łzowego, powinniśmy jeść produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega - zwłaszcza omega 3 i omega 6. Ludzki organizm nie jest ich w stanie samodzielnie wytworzyć, a więc muszą być one dostarczane wraz z pożywieniem. Na szczęście jest sporo produktów bogatych w powyższe tłuszcze - przede wszystkim są to ryby i oleje. Wspomniane kwasy tłuszczowe znajdziemy także w wątróbce wieprzowej, smalcu, jajkach i serach. Jeśli gustujemy w rybach, najlepiej wybierać pstrągi, łososia, dorsza czy makrele, a jeśli stosujemy dietę wegańską - olej z nasion rzepaku, lniany czy z krokosza. Jeśli chcemy złagodzić objawy ZSO, powinniśmy także wprowadzić do naszej diety produkty bogate w witaminę B6, B12, C i E, a także cynk. W zmniejszeniu stanu zapalnego pomaga również witamina A. Warto więc wzbogacić swoją dietę również o pomidory, orzechy, rośliny strączkowe czy produkty pełnoziarniste.