Sobota, 23 listopada 2024
Wielogodzinna praca przy komputerze, a później powrót do domu tramwajem lub autobusem z oczami utkwionymi w ekranie smarftona. Oglądanie dużej ilości filmów na telewizorze lub tablecie. Coraz częściej właśnie tak wygląda nasza codzienność. Laptopy, tablety, smartfony to dziś nasi nieodłączni towarzysze podczas pracy i odpoczynku. A czy wiesz, że długotrwałe wpatrywanie się w ekran znajdujący się zaledwie kilkadziesiąt centymetrów od twarzy może doprowadzić do wielu dolegliwości narządu wzroku? W ostatnich latach coraz większa liczba osób skarży się na pieczenie, swędzenie i uczucie przemęczenia oczu. Objawy nasila przebywanie w klimatyzowanych, zakurzonych lub zadymionych pomieszczeniach. Aby pomóc zmęczonym oczom mimowolnie trzemy powieki, co prowadzi jedynie do pogłębienia dolegliwości. Brzmi znajomo? Jeśli tak, być może jesteś jedną z osób cierpiących z powodu zespołu suchego oka. Zespół suchego oka może pojawić się przy innych chorobach narządu wzroku, może także stanowić osobną jednostkę chorobową. Dlaczego to osobliwe schorzenie zostało nazwane właśnie zespołem suchego oka? O tym i innych faktach odnośnie zespołu suchego oka piszemy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy.
Zespół suchego oka oznacza szereg dolegliwości związanych z niedostatecznym wydzielaniem łez lub ich zbyt szybkim wyparowywaniem z oka. Choroba może pojawić się również wtedy, gdy występują nieprawidłowości w składzie chemicznym poszczególnych warstw filmu łzowego. Schorzenie objawia się uczuciem pieczenia, swędzenia i bólu oczu. U osób z zespołem suchego oka pojawia się również drażliwość, szybsza męczliwość wzroku oraz wrażenie niewyraźnego widzenia. Niekiedy pacjenci opisują swoje dolegliwości jako wrażenie suchości w oku lub uczucia ziarenek piasku pod powiekami.
Zespół suchego oka podlega leczeniu okulistycznemu. Wśród metod terapii najpopularniejszą jest stosowanie kropli do oczu. Ich zadaniem jest nawilżenie oczu oraz wzmocnienie filmu łzowego. Oprócz tego w leczeniu ZSO stosuje się także miękkie soczewki kontaktowe, pozwalające utrzymać prawidłową wilgotność oczu. Wśród metod leczenia zespołu suchego oka znajdują się również nowoczesne metody zabiegowe. Współczesna technika okulistyczna jest pod tym względem naprawdę zaawansowana, a takie zabiegi przeprowadzane są przez najlepsze ośrodki medyczne.
Doraźne stosowanie kropli nawilżających może skutecznie złagodzić dolegliwości występujące w zespole suchego oka. Krople do oczu w większości przypadków możemy kupić bez recepty. Jednak podczas kupowania pozostańmy ostrożni, bowiem nie wszystkie rodzaje kropli będą dobre dla naszego zdrowia. Wybierając krople nawilżające nigdy nie kupujmy tych zawierających konserwanty. W leczeniu ZSO najlepiej sprawdzą się krople z dodatkiem nagietka lekarskiego, świetlika lub hialuronianu sodu. Aby stosowanie kropli do oczu dawało pożądany efekt, konieczne jest ich regularne aplikowanie (co kilka godzin). Zadbajmy też o to, by krople przechowywać w sterylnych warunkach.