Choć ciąża dla kobiety to piękny okres, który przywołuje przyjemne wspomnienia przez wiele lat, jest ona dla ludzkiego organizmu sporym obciążeniem. Ciało przygotowuje się do porodu i stara się dostarczył płodowi to, co najlepsze. Wiele kobiet w okresie ciąży skarży się na zgagę, opuchnięte nogi czy suchość oczu. Jakie są przyczyny tego ostatniego objawu? Kiedy powinniśmy się niepokoić i czy dolegliwość ta wymaga leczenia?
Przyczyny zespołu suchego oka w ciąży
U ciężarnych kobiet w wyniku naturalnych procesów następuje spadek poziomu androgenów. Niski poziom tego hormonu może wpływać na zmniejszenie produkcji warstwy wodnej filmu łzowego, a także warstwy lipidowej, odpowiadającej za ochronę filmu przed nadmiernym parowaniem. Warstwa wodna jest w 98% składnikiem łez, które oczyszczają i nawilżają nasze oczy. To właśnie dlatego wiele kobiet w ciąży skarży się na nieprzyjemne uczucie pocierania powieką o suchą gałkę oczną. Zespół suchego oka w dzisiejszych czasach występuje znacznie częściej niż kiedyś - głównie dlatego, że żyjemy w dużo bardziej zanieczyszczonym środowiska, a nasze oczy narażone są na działanie sztucznego światła.
Objawy zespołu suchego oka w ciąży
W związku z zaburzeniem produkcji wodnistej warstwy filmu łzowego wiele kobiet w ciąży skarży się na pieczenie, swędzenie i szczypanie oczu. Pacjentki skarżą się także na zaczerwienie oczu czy uczucie piasku pod powieką. Niestety poza ogólnym dyskomfortem i nieprzyjemnym uczucie często zdarza się także, że wśród objawów występuje rozmazanie obrazu i światłowstręt, co jeszcze bardziej utrudnia codzienne funkcjonowanie. Dolegliwości te nasilają się, w szczególnie gdy długotrwale skupiamy na czymś nasz wzrok, np. podczas czytania książek, pracy przy komputerze czy oglądaniu telewizji.
Leczenie zespołu suchego oka w ciąży
Zespół suchego oka podczas ciąży nie zawsze nie wymaga leczenia, jednak mimo wszystko warto udać się na wizytę okulistyczną, aby mieć pewność, że nie wdało się żadne zakażenie bakteryjne. Stosując bezpieczne krople z antybiotykiem (indywidualnie dobrane przez lekarza), unikniemy rozwoju nieprzyjemnych objawów, co wpłynie na nasz komfort psychiczny, który w ciąży jest szczególnie ważny. Jeśli oprócz wyżej wspomnianych objawów widzimy także migotanie przed oczami lub błyski, powinniśmy również udać się do ginekologa, gdyż to świadczyć o zatruciu ciążowym, któremu towarzyszy wysokie ciśnienie krwi. Błyski w oku mogą świadczyć również o uszkodzeniu rogówki.
Jeśli objawy Zespołu Suchego Oka są szczególnie uciążliwie, warto zadbać o kilka elementów w otoczeniu. Przede wszystkim powinniśmy unikać klimatyzowanych pomieszczeń, przeciągów i dymu papierosowego. Dobrym rozwiązaniem jest natomiast zastosowanie oczyszczacza i nawilżacza powietrza - najlepiej, gdy wilgotność powietrza wynosi około 60 procent. Poza tym warto pić dużo wody, a jeśli nosimy soczewki i objawy nadal są dla nas uciążliwe, warto rozważyć na czas ciąży powrót do okularów.