Niedziela, 28 maja 2023

Terapia zespołu suchego oka w Vidium Medica

26 września 2022

Długotrwałe pieczenie i swędzenie oczu, uczucie obecności ciała obcego pod powiekami, ból i obrzmienie powiek, zaczerwienienie oczu, zamglone widzenie i znaczna męczliwość oczu – to tylko niektóre z objawów pojawiających się w chorobie nazywanej zespołem suchego oka. Szacuje się, że schorzenie stanowi ponad sześćdziesiąt procent rozpoznań u pacjentów zgłaszających się do gabinetów okulistycznych. Częstość zachorowań jest tak duża, że zespół suchego oka uznawany jest już za chorobę cywilizacyjną. W leczeniu zespołu suchego oka podejmowane są nowoczesne metody terapii. Dziś przyjrzymy się sposobom leczenia zespołu suchego oka stosowanym w klinice okulistycznej Vidium Medica. Zapraszamy do lektury.

https://vidiummedica.pl/zespol-suchego-oka/cennik/ - sprawdź!

Zespół suchego oka – czym jest ta tajemnicza choroba?

 

Zespół suchego oka ma charakter przewlekły, a jego objawy mogą się nasilać. Dolegliwości pojawiające się w przebiegu zespołu suchego oka związane są z niedostatecznym wydzielaniem łez lub nieprawidłowym składem chemicznym substancji zwanej filmem łzowym. W ostatnich latach można zauważyć, że z roku na rok liczba osób cierpiących z powodu tego rodzaju dolegliwości wzrasta. Niestety, w dużej mierze winni jesteśmy my sami – choroba może być bowiem konsekwencją prowadzonego przez nas stylu życia. Pojawieniu się zespołu suchego oka sprzyja długotrwała praca przed komputerem, wielogodzinne oglądanie telewizji czy wpatrywanie się w ekran smartfona. Równie groźne w skutkach może okazać się przebywanie w klimatyzowanych i zanieczyszczonych pomieszczeniach, zbyt długie prowadzenie samochodu czy wreszcie używanie nieprawidłowo dobranych soczewek kontaktowych.

Krople nawilżające

Pierwszą metodą terapii zespołu suchego oka jest używanie kropli nawilżających. Co istotne, krople nie mogą mieć w składzie konserwantów, ponieważ takie substancje mogłyby doprowadzić do zaostrzenia objawów. Aby krople przynosiły pożądany efekt, trzeba je aplikować co kilka godzin. Bardzo ważna jest regularność dawkowania kropli nawilżających.

Cennik w Warszawie -> https://vidiummedica.pl/zespol-suchego-oka/cennik/warszawa/

Zatyczki do kanalików łzowych

W terapii zespołu suchego oka stosowanych w klinice okulistycznej Vidium Medica znajdują się również metody zabiegowe. Jedną z nich jest użycie specjalnych zatyczek do kanalików łzowych. Kanaliki łzowe są maleńkimi przewodami odpowiedzialnymi za spływanie łez do jamy nosowej. Założenie zatyczek do kanalików łzowych ma na celu uniemożliwienie odpływania łez z oka, a tym samym lepsze nawilżenie powierzchni gałki ocznej. W Vidium Medica stosuje się różne typy zatyczek do kanalików łzowych: silikonowe, hydrożelowe oraz rozpuszczalne.


Terapia z wykorzystaniem intensywnego światła (IPL)

Stosowana w Vidium Medica terapia IPL to innowacja w zakresie leczenia zespołu suchego oka. Ta nowoczesna metoda wykorzystywana jest również w kosmetologii oraz dermatologii. Zabieg polega na naświetleniu tkanek znajdujących się wokół oka wysokoenergetycznym impulsem światła białego. Takie działanie powoduje stymulację struktur odpowiedzialnych za zapewnienie oczom lepszego poziomu nawilżenia. Podczas zabiegu stymulowane jest unerwienie przywspółczulne gruczołów łzowych oraz gruczoły Meiboma. Efekty widoczne są już po kilku zabiegach.