Wtorek, 23 kwietnia 2024

Leczenie zespołu suchego oka

28 września 2022

Wśród pacjentów gabinetów okulistycznych coraz częściej zdarzają się osoby uskarżające się na schorzenia z grupy zespołu suchego oka. Statystyki pokazują, że taki problem może dotyczyć nawet kilkudziesięciu procent dorosłych Polaków. Spędzanie wielu godzin przed komputerem, korzystanie w każdej wolnej chwili ze smartfona, przebywanie w zakurzonych i rzadko wietrzonych pomieszczeniach – to tylko niektóre z czynników powodujących wysychanie siatkówki i rogówki. Do sprawnego funkcjonowania narządu wzroku niezbędne jest zachowanie ciągłości pokrywającego powierzchnię gałki ocznej filmu łzowego. W zespole suchego oka dochodzi do pojawienia się ubytków w cieniutkiej warstwie łez. Pacjenci odczuwają to jako uporczywe pieczenie i szczypanie oczu. Na szczęście zespół suchego oka daje się z powodzeniem leczyć. Jak przebiega terapia tego uciążliwego schorzenia? Dowiesz się tego z poniższego artykułu. 

Rola filmu łzowego

Podstawowym zadaniem filmu łzowego jest zapewnienie właściwego poziomu nawilżenia rogówce i spojówce. Jest to także źródło tlenu i składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu optycznego. Łzy pełnią rolę ochronną, zabezpieczając oko przed drobnoustrojami i zanieczyszczeniami. Funkcją filmu łzowego jest również zapewnienie poślizgu powiek podczas mrugania. Pokrywający rogówkę film łzowy pozwalają wygładzić powierzchnię nabłonka, dzięki czemu dostające się do oka wiązki światła nie są rozpraszane, lecz odpowiednio załamywane i ogniskowane na siatkówce. To jeden z czynników, od których zależy ostre i wyraźne widzenie. 

Co to jest zespół suchego oka?

Na skutek niedostatecznego wydzielania łez lub nieprawidłowości ich składu chemicznego może dojść do wysuszania powierzchni rogówki i siatkówki. Takie schorzenia, sygnalizowane m.in. uczuciem pieczenia i swędzenia oczu, wrażeniem ziarenek piasku pod powiekami, gromadzeniem się wydzieliny surowiczej w worku spojówkowym i okresowymi zamgleniami widzenia określane są właśnie zespołem suchego oka.

Chcesz się dowiedzieć więcej o zespole suchego oka? Zobacz tutaj! -> https://vidiummedica.pl/zespol-suchego-oka/

Diagnozowanie zespołu suchego oka

Osoby zgłaszające się do gabinetów okulistycznych z objawami mogącymi wskazywać na zespół suchego oka na początek są poddawani odpowiednim badaniom. Ich celem jest wykrycie dokładnej przyczyny występujących dolegliwości – nie zawsze bowiem tego rodzaju symptomy oznaczają zespół suchego oka.

Leczenie zespołu suchego oka

Podstawową metodą leczenia zespołu suchego oka jest stosowanie kropli nawilżających. Wiele nowoczesnych klinik okulistycznych, m.in. Vidium Medica, idzie jednak o krok dalej, umożliwiając swoim pacjentom skorzystanie z rozwiązań zabiegowych. Szybkim i bezbolesnym zabiegiem jest założenie zatyczek do kanalików łzowych. Ich zadaniem jest zapobieżenie odpływania łez do jamy nosowej. W leczeniu zespołu suchego oka wykorzystuje się także najnowocześniejsze metody zabiegowe, m.in. terapię z użyciem intensywnego światła (IPL) polegającą na naświetleniu dolnej powieki i okolicznych tkanek w celu stymulacji gruczołów łzowych. Rezultaty widoczne są niemal natychmiast – zwiększa się ilość wytwarzanych łez, a ich skład chemiczny jest bardziej uregulowany.