Sobota, 23 listopada 2024

Kto jest najbardziej narażony na zespół suchego oka?

4 października 2022

Zespół suchego oka dotyka coraz więcej osób. Choć nie zagraża bezpośrednio zdrowiu i życiu jest nieprzyjemną dolegliwością utrudniającą wykonywanie codziennych czynności. Jest coraz powszechniejszy. Polega na wysuszeniu oka w związku z niedostateczną produkcją łez (filmu łzowego) lub z ich nieprawidłowym składem chemicznym. Powoduje to niewystarczające nawilżenie oka i jego podrażnienie.
Przyczyn powstawania zespołu suchego oka jest wiele, a grupy ryzyka są bardzo szerokie. Narażone mogą być osoby w różnym wieku i pracujące w różnych warunkach. Do wystąpienia zespołu suchego oka mogą przyczynić się też alergie, czy inne przebyte choroby. Na co zwracać uwagę, i kto powinien być szczególnie uważny w przypadku wystąpienia objawów zespołu suchego oka?

Zespół suchego oka a wiek

Na zespół suchego oka bardziej narażone są osoby po 40 roku życia i kobiety po menopauzie. Menopauza powoduje poważne zmiany hormonalne w organizmie, a u osób starszych zwyczajnie zmienia się metabolizm, przez co produkowane jest mniej filmu łzowego. Nie oznacza to jednak, że zespół suchego oka nie przytrafia się osobom młodszym.
Na zespół suchego oka narażone są też chociażby kobiety w ciąży, również ze względu na zmiany hormonalne. Podobnie zadziałać mogą niektóre leki, jak antydepresanty, środki antykoncepcyjne, leki przeciwhistaminowe, czy obniżające ciśnienie krwi. Zespół suchego oka może więc rozwinąć się niezależnie od wieku, a w związku z przyjmowanymi medykamentami.

Zespół suchego oka a warunki pracy 

Warunki pracy są jednym z największych możliwych faktorów rozwoju zespołu suchego oka. Wynika to z faktu, że jedną z głównych przyczyn zespołu suchego oka jest przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach i długotrwałe przebywanie przy komputerze. Na zespół suchego oka bardzo narażeni mogą więc być chociażby pracownicy biurowi. Biura są obecnie najczęściej klimatyzowane. Praca sama w sobie zaś odbywa się w głównej mierze przed ekranem komputera, czy laptopa. Nie są to jednak jedyne czynniki związane z pracą. Nie bez znaczenia jest zanieczyszczenie powietrza. Dlatego też osoby mieszkające i pracujące w dużych miastach będą bardziej narażone, jako, że w dużych miastach poziom zanieczyszczeń w powietrzu jest zazwyczaj dużo wyższy. Może to też jednak wskazywać na konieczność zaliczenia do grupy ryzyka osób pracujących na budowach, w zakładach produkcyjnych, czy w fabrykach, zwłaszcza tam, gdzie obrabiane są różnego rodzaju materiały, co może być źródłem dużych ilości kurzu czy pyłów w powietrzu.

Zespół suchego oka a uprawianie sportu

Choć sport to zdrowie, może okazać się, że dla oczu stanowi swego rodzaju zagrożenie. Większość dyscyplin sportowych nie dopuszcza możliwości noszenia okularów. Świetną alternatywą są soczewki kontaktowe. Jednak noszone często i długo mogą spowodować wysuszanie się oka, a w dłuższej perspektywie - rozwój zespołu suchego oka. Dlatego tak ważne jest, by nosić soczewki jedynie tak często i tak długo, jak jest to wymagane, regularnie je wymieniać po czasie określonym przez okulistę lub producenta soczewek, a także odpowiednio o nie dbać, czyszcząc je specjalnym płynem i odpowiednio przechowując. W ten sposób zmniejszymy ryzyko wystąpienia problemów.
Kolejnym czynnikiem rozwoju zespołu suchego oka, jest przebywanie w chlorowanej wodzie. Wodę chloruje się w basenach publicznych, celem ich dezynfekcji. Chlor w wodzie ma jednak wysuszający wpływ zarówno na naszą skórę, jak i na nasze oczy. W dłuższym okresie czasu może przyczynić się do zaburzenia wydzielania łez. Dlatego również pływacy narażeni są na wystąpienie zespołu suchego oka.