Piątek, 19 kwietnia 2024

Domowe sposoby na leczenie zespołu suchego oka

11 października 2022

Czym jest zespół suchego oka?

Coraz powszechniejsze schorzenie, jakim jest zespół suchego oka to dolegliwość niezbyt groźna, ale bardzo uciążliwa. Polega na niedostatecznej produkcji łez, bądź ich nieprawidłowym składzie, co powoduje wysuszenie gałek ocznych. Oczy są podrażnione, pieką, swędzą i szybko się męczą. Wśród przyczyn powstawania zespołu suchego oka wskazuje się zmiany metaboliczne bądź hormonalne spowodowane starzeniem się organizmu, menopauzą u kobiet, przyjmowaniu pewnego rodzaju leków (np. hormonalnych środków antykoncepcyjnych, czy leków antydepresyjnych). Do rozwoju zespołu suchego oka przyczynić się też może zanieczyszczenie powietrza, długotrwała praca przed komputerem, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach i noszenie soczewek kontaktowych. Czynników jest nawet więcej - choroby, jak zapalenie stawów, cukrzyca, czy problemy z tarczycą; blizny spojówkowe po oparzeniach, bądź urazach; palenie papierosów. Nic więc dziwnego, że z każdym rokiem rośnie ilość osób cierpiących na zespół suchego oka. Czy można podjąć próbę samodzielnej walki z tą dolegliwością?

Zespół suchego oka - kiedy do specjalisty

Nawilżenie oka jest bardzo ważne, łzy bowiem nie tylko dają nam komfort widzenia, ale także oczyszczają oko z kurzu i bakterii. Niedostateczne nawilżenie oczu może być bardzo uciążliwe, a w ciężkich przypadkach zespołu suchego oka doprowadzić do dalszych komplikacji ze wzrokiem. Dlatego też tak ważne jest, by nie bagatelizować objawów, jeśli je zauważymy.
Oprócz wspomnianego już pieczenia i swędzenia oczu, do objawów zespołu suchego oka zaliczamy też uczucie ciężkości powiek, bądź tak zwany „piasek pod oczami”. Czasem występuje widzenie jak przez mgłę, rzadziej światłowstręt.
Wszystkie te objawy mogą jednak świadczyć o więcej niż jednej dolegliwości. Przemęczenie i podrażnienie oczu nie są objawem typowym jedynie dla zespołu suchego oka. Dlatego też najlepiej udać się do okulisty jak najszybciej po zauważeniu objawów, by wykluczyć poważniejsze problemy.
Lekarz przeprowadzi dokładny wywiad, by poznać wszystkie objawy i czynniki ryzyka, które mogą świadczyć, że jest to właśnie zespół suchego oka. Może też wykonać badanie oka z bliska, czy test jakości łez.
Po zdiagnozowaniu zespołu suchego oka doradzi, jak radzić sobie z dolegliwością. Niestety, leczenie zespołu suchego oka polega obecnie głównie na łagodzeniu objawów. Najpopularniejszym preparatem są krople do oczu. Muszą one być dobrej jakości, najbardziej polecane są tak zwane „sztuczne łzy” charakteryzujące się takim samym składem, jak nasze naturalne łzy.

Zioła a zespół suchego oka

Istnieje kilka metod samodzielnego leczenia objawów zespołu suchego oka. Jeśli termin do okulisty jest odległy, a objawy bardzo dokuczliwe, można spróbować domowych sposobów. Nie stwierdzono wprawdzie jednoznacznie pozytywnego wpływu ziół na zespół suchego oka. Sprawdzone jednak są kompresy na oczy. Zioła takie jak świetlik, rumianek, czy nagietek działają na oczy kojąco. Namoczenie miękkiego materiału w wywarze i położenie go na oczy na 10-15minut może przynieść ulgę. Zaleca się także unikanie dymu papierosowego i klimatyzacji jeśli jest taka możliwość. 
Dobrym pomysłem mogą być też ćwiczenia mięśni wokół oczu. Szczególnie jest to polecane osobom pracującym przy komputerze lub oglądającym dużo telewizji. Raz na jakiś czas należy oderwać wzrok od ekranu, zamknąć oczy i kreślić pod zamkniętymi powiekami kółka. Innym ćwiczeniem jest skupianie wzroku na przedmiocie znajdującym się blisko, a potem daleko - na zmianę, kilkanaście razy. Pomocne może tu być wyciągnięcie przed linię wzroku dwóch palców - jednego blisko, drugiego na odległość ramienia. Nie należy też zapominać o piciu dużej ilości wody. Odpowiednie nawilżenie całego organizmu pomaga też utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia oczu.