Sobota, 23 listopada 2024

Ceny zabiegu IPL w Warszawie

10 października 2022

Wśród najróżniejszych nowoczesnych zabiegów oferowanych przez kliniki okulistyczne, IPL jest jednym z ciekawszych. Stosowany był do tej pory w przypadkach niezwiązanych z chorobami oczu, jednak w ostatnich latach odkryto, że może sprawdzić się również w określonych przypadkach przy leczeniu właśnie narządu wzroku. Co to za zabieg i kiedy może być stosowany?

Zabieg IPL - co to jest?

Zacznijmy od rozszyfrowania skrótu IPL - z angielskiego Intense Pulse Light, czyli silny impuls światła. Zabieg ten stosowany jest przede wszystkim w gabinetach medycyny estetycznej. Polega na zastosowaniu impulsów światła o określonej długości fali na skórę. Potocznie IPL nazywa się fotoodmładzaniem skóry. I faktycznie zabieg ten jest skuteczny w walce z trądzikiem różowatym, przebarwieniami na skórze, a nawet może być używany do depilacji w określonych obszarach ciała.
Jak to się ma do oczu? Otóż niedawno odkryto, że zabieg może pomóc w leczeniu zespole suchego oka. IPL stosowane w sąsiedztwie powiek pomaga rozrzedzić gęstą, nieprawidłową wydzielinę z gruczołów Meiboma. Dzięki temu znacząco poprawia się jakość filmu łzowego, którego niedobór lub nieprawidłowy skład jest powodem występowania zespołu suchego oka. Silne impulsy światła pomagają także zwalczać infekcje bakteryjne. IPL może też zmniejszyć stan zapalny skóry twarzy i powiek, co również pomaga walczyć z zespołem suchego oka. Zabieg jest skuteczny, bezpieczny i trwa zaledwie kilkanaście minut. Istnieje kilka przeciwwskazań do zabiegu, między innymi nie zaleca się go osobom w ciąży i w okresie karmienia piersią, jak również osobom cierpiącym na nowotwory, czy epilepsję, i posiadającym metalowe implanty w okolicach oczu. 

Komu polecany jest zabieg IPL?

W okulistyce zabieg IPL zaczęto stosować w przypadkach zespołu suchego oka. Zabieg ten może okazać się dobrym rozwiązaniem dla pacjentów, u których doraźne leczenie kroplami do oczu nie jest wystarczające, a które z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na alternatywy, jak na przykład soczewki miniskleralne.
Zespół suchego oka to coraz powszechniejsze schorzenie. Choć nie grozi utratą wzroku, zdecydowanie utrudnia życie codzienne. O zespole suchego oka mówi się, gdy film łzowy - płyn mający na celu stałe nawilżanie gałki ocznej - ma nieprawidłowy skład, bądź po prostu jest go za mało. Oko jest wówczas wysuszone, niedostatecznie nawilżone, co powoduje podrażnienie, ból i swędzenie. Inne objawy to uczucie ciężkości powiek, tak zwany “piasek pod powiekami”, a czasem również zamglone widzenie i światłowstręt. Wsród przyczyn wskazuje się wiek, zaburzenia hormonalne wynikające na przykład z menopauzy, czy choroby tarczycy i cukrzycę. Również styl życia jest nie bez znaczenia. Zespół suchego oka to coraz powszechniejsze schorzenie ze względu na ilość czasu spędzanego codziennie przed ekranami LED, w zadymionych, czy klimatyzowanych pomieszczeniach, a nawet dieta.

Ile kosztuje zabieg IPL w Warszawie?

W porównaniu z cenami innych zabiegów okulistycznych, zabieg silnego impulsu światła wypada stosunkowo niedrogo. Jest oczywiście bardziej kosztowny niż działające doraźnie krople do oczu, ale tańszy niż chociażby soczewki miniskleralne.
Aby zabieg był skuteczny, zaleca się co najmniej cztery sesje, stosowane w różnych odstępach czasu - niektóre kliniki oferują zabiegi średnio co dwa tygodnie, inne zalecają nieco dłuższy odstęp czasowy, do miesiąca czasu między sesjami.
Każda klinika wycenia sesje na swój sposób. Gdzieniegdzie koszt to 500zł za jedną sesję, pakiet trzech kosztował będzie 1350zł, a ewentualne kolejne 400zł. Gdzieś indziej dwie pierwsze sesje to koszt 600zł za każdą, a kolejne 400zł za każdą. Warto zapoznać się z różnymi ofertami i dokonać odpowiednich kalkulacji przed podjęciem decyzji.