Czwartek, 10 października 2024
Zespół suchego oka to coraz częściej występująca dolegliwość. Dotyka osoby w różnym wieku, a jej przyczyny są bardzo zróżnicowane. Może być wynikiem zmian hormonalnych w organizmie, ale też oddziaływania czynników zewnętrznych, jak zanieczyszczenia powietrza bądź praca w klimatyzowanych pomieszczeniach lub przy komputerze. Objawy zespołu suchego oka często przywodzą na myśl zwykłe przemęczenie oczu. Pacjent ma uczucie piasku pod powiekami, oczy swędzą i pieką, są podrażnione i zaczerwienione. Powodem tych wszystkich objawów jest niedostateczna ilość łez produkowanych przez oko, lub ich nieprawidłowy skład. Łzy mają za zadanie nawilżać zewnętrzną część gałki ocznej oraz tworzyć naturalną barierę chroniącą oko przed drobnoustrojami z powietrza.
Choć problem częściej dotyczy osób dorosłych, coraz bardziej powszechne jest, że również dzieci skarżą się na objawy, które okazują się być spowodowane zespołem suchego oka. W przypadku maluchów dolegliwość ta spowodowana jest przede wszystkim nadmiernym korzystaniem z ekranów - czy to telewizora, czy komputera bądź innych urządzeń elektronicznych, jak smartfony.
Może zdarzyć się, że rodzic zauważy pewne objawy, zanim dziecko zdoła o nich poinformować. Należy zwracać uwagę na to, czy maluch nie mruży i nie pociera oczu zbyt często, czy oczy nie są zaczerwienione, bądź czy nie pojawia się w nich podejrzana wydzielina. Może być też tak, że to dziecko samo poskarży się na pieczenie i swędzenie oczu. Należy wówczas udać się do okulisty.
Wśród osób młodych zespół suchego oka może rozwijać się z różnych przyczyn. Bardzo często jest to wynik długich godzin pracy przy komputerze, niejednokrotnie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Praca przy komputerze powoduje, że mrugamy o wiele rzadziej niż normalnie, wzrok jest też skupiony przez dłuższy czas na przedmiocie znajdującym się blisko, co źle wpływa na oczy. Dodatkowo ekrany emitują światło niebieskie, które również pogarsza stan gałek ocznych. Zespół suchego oka niejednokrotnie związany jest też z noszeniem soczewek kontaktowych. Coraz powszechniejsze jest też występowanie u młodzieży choroby Hashimoto, która związana jest ze zmianami hormonalnymi w organizmie. Wśród wielu negatywnych skutków tych zmian często pojawia się też zespół suchego oka. Narażenie oczu na działanie dymu również jest nie bez znaczenia, dlatego ocenia się, że na zespół suchego oka bardziej narażeni są palacze.
Więcej o zespole suchego oka dowiesz się tutaj -> https://vidiummedica.pl/zespol-suchego-oka/
Zespół suchego oka występuje również często u osób starszych. W tym wypadku niektóre przyczyny są identyczne, jak u młodzieży i dzieci. Wystawianie oczu na blask ekranów LED, praca przy komputerze, klimatyzacja, suche bądź zanieczyszczone powietrze, silny wiatr, czy palenie - wszystkie te faktory mogą spowodować rozwój dolegliwości. Dodatkowo jednak istnieje kilka przyczyn, które pojawiają się dopiero z wiekiem.
Na rozwój zespołu suchego oka wpływ ma starzenie się organizmu. Z wiekiem zmienia się struktura filmu łzowego, ponadto jest naturalne, że oczy wydzielają mniej łez. Dodatkowo do powstania ZSO przyczynić się mogą zmiany hormonalne, zwłaszcza w przypadku kobiet w okresie menopauzy. Zespół suchego oka rozwija się także często jako pochodna innych chorób, na przykład cukrzycy i chorób reumatycznych, które niejednokrotnie dotykają raczej osoby w wieku starszym.
Choć zespół suchego oka nie zagraża bezpośrednio widzeniu, nie należy go ignorować, jako, że może zdecydowanie utrudnić życie. Należy dbać o odpowiedni poziom nawilżenia oczu przez stosowanie odpowiednich kropli oraz unikanie niebezpiecznych czynników, jak suche powietrze bądź ekrany LED.