Czwartek, 25 kwietnia 2024

Czym jest zespół suchego oka?

26 sierpnia 2022

Zespół suchego oka to schorzenie, na które cierpi coraz większa liczba Polaków. Statystyki pokazują, że ZSO może dotyczyć już przeszło 60% społeczeństwa. Niestety, wiele osób bagatelizuje towarzyszące mu objawy, sądząc, że problem nie jest na tyle poważny, by wybrać się do okulisty. Należy jednak wiedzieć, że nieleczone suche oko może nie tylko znacząco obniżać komfort życia, lecz także wpływać na pogorszenie widzenia i zwiększać prawdopodobieństwo pojawienia się wielu groźnych chorób (m.in. zmętnienia rogówki). Terapia polega w pierwszej kolejności na przywróceniu odpowiedniego nawilżenia oczu. Z naszego artykułu dowiesz się, jak można rozpoznać zespół suchego oka, na czym on polega oraz jakie czynniki mogą go wywoływać.

Na czym polega zespół suchego oka?

Zespół suchego oka powstaje na skutek upośledzenia w wydzielaniu filmu łzowego, czyli substancji pokrywającej powierzchnię gałki ocznej. Gdy łez jest za mało (lub skład chemiczny poszczególnych warstw filmu łzowego jest nieprawidłowy) dochodzi do wysychania spojówki i rogówki. Oko nie może być odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi, między innymi bakteriami, wirusami i grzybami, co zwiększa ryzyko infekcji. Zaburzenia w wydzielaniu łez mogą także stać się przyczyną wniknięcia go oka różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Zobacz więcej na --> https://vidiummedica.pl/zespol-suchego-oka/

Z czego składają się ludzkie łzy?

Film łzowy ma dość złożoną strukturę. Składa się z trzech warstw. Zewnętrzna (tłuszczowa) pełni funkcję zabezpieczenia przed odparowywaniem wody. Zadaniem warstwy środkowej (wodnej) jest odżywienie i natlenienie rogówki. Natomiast część wewnętrzna (śluzowa) jest odpowiedzialna za równomierne pokrycie filtrem łzowym całego nabłonka rogówki. Łzy są rozprowadzane na powierzchni gałki ocznej dzięki ruchom powiek podczas mrugania.

Objawy zespołu suchego oka

Najbardziej typowym objawem ZSO jest uczucie pieczenia oczu. O problemie może świadczyć także swędzenie powiek, wrażenie piasku pod powiekami, gromadzenie się wydzieliny w worku spojówkowym, zaczerwienienie brzegów powiek, przekrwienie oczu, zamglenie widzenia, większa niż zwykle męczliwość wzroku i utrzymujący się przez wiele dni ból głowy. Niekiedy zespołowi suchego oka towarzyszy także wysychanie błon śluzowych nosa i gardła.

Czynniki wywołujące zespół suchego oka

Zaburzenia w wydzielaniu łez są w dużej mierze uwarunkowane czynnikami środowiskowymi. Dolegliwości z tego zakresu dokuczają najczęściej osobom spędzającym dużą ilość czasu przed komputerem. Ponieważ mrugamy wtedy rzadziej, nasze oczy nie mogą być dostatecznie nawilżone, co wywołuje uczucie suchości i pieczenia. Objawy zespołu suchego oka mogą się nasilać podczas przebywania w suchych, klimatyzowanych, zadymionych i zakurzonych pomieszczeniach. Dolegliwości występują również podczas długiej jazdy samochodem. Przyczynami zespołu suchego oka mogą być także inne czynniki, wśród których wymienić można przyjmowanie niektórych leków, długotrwałe stosowanie kropli do oczu, noszenie nieprawidłowo dopasowanych soczewek kontaktowych, podeszły wiek oraz choroby ogólnoustrojowe (m.in. cukrzyca).