Sobota, 23 listopada 2024
Jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń oczu jest w ostatnich latach zespół suchego oka. Choroba wiąże się z niedostatecznym nawilżeniem oczu. Do takiej sytuacji dochodzi wówczas, gdy film łzowy powlekający gałkę oczną zbyt szybko wyparowuje lub gdy skład chemiczny łez jest nieprawidłowy. Do gabinetów okulistycznych zgłaszają się pacjenci w różnym wieku, skarżący się na uporczywe uczucie pieczenia, swędzenia i bólu oczu. Częstym objawem jest również wrażenie obecności ciała obcego (przyrównywanego do ziarenka piasku) pod powiekami oraz problemy z wyraźnym widzeniem. Na zespół suchego oka może ponadto wskazywać większa męczliwość oczu. Czy można jakoś pomóc pacjentom cierpiącym z powodu takich dolegliwości? Jakie metody leczenia mogą być skuteczne w łagodzeniu objawów zespołu suchego oka?
Leczenie zespołu suchego oka w pierwszej kolejności najczęściej polega na zastosowaniu specjalnych kropli do oczu. Ich zadaniem jest utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia oczu. Należy jednak wiedzieć, że nie każde krople zakupione w aptece będą skuteczne w leczeniu objawów zespołu suchego oka. Przede wszystkim należy wystrzegać się kropli mających w składzie konserwanty. Długotrwałe stosowanie takich substancji jest dla naszych oczu bardzo niebezpieczne, ponieważ może nie tylko nie wyeliminować objawów zespołu suchego oka, lecz również nasilić występujące dolegliwości. W leczeniu zespołu suchego oka warto postawić na sprawdzone i pewne substancje, których skuteczność działania jest potwierdzona przez lekarzy okulistów. Do takich należą wyciąg z nagietka lekarskiego, świetlik oraz hialorunian sodu.
Dobroczynne właściwości nagietka znane są już od pokoleń. Nagietek lekarski wchodzi w skład wielu preparatów leczniczych. Stosuje się go pod kilkoma postaciami, m.in. w formie naparu, maści i kropli. Te ostatnie bardzo dobrze sprawdzają się w leczeniu zespołu suchego oka. Dzieje się tak za sprawą właściwości nawilżających, ochronnych i odżywczych, które przypisuje się nagietkowi lekarskiemu. Nagietek wykazuje właściwości przeciwzapalne i odkażające. Sprawdza się w leczeniu ran i łagodzeniu stanów zapalnych. Nagietek ma też działanie kojące, dzięki czemu łagodzi swędzenie, pieczenie i ból zmęczonych oczu.
Kolejną rośliną wykorzystywaną do produkcji kropli do oczu jest świetlik. Preparaty z dodatkiem świetlika charakteryzują się działaniem silnie nawilżającym oraz łagodzącym. Krople ze świetlikiem łagodzą najbardziej dokuczliwe objawy zespołu suchego oka, zmniejszając przy tym obrzęki powiek. Krople ze świetlikiem lekarskim są jednocześnie bardzo skuteczne w eliminowaniu wrażenia zmęczenia oczu.
Hialorunian sodu w naturalny sposób występuje w ludzkim organizmie. Kwas hialuronowy jest obecny w różnych tkankach, między innymi w gałce ocznej. Hialorunian sodu wchodzi również w skład filmu łzowego. Substancja wykazuje działanie intensywnie nawilżające. Krople z dodatkiem kwasu hialuronowego pozwalają w szybki sposób zapewnić oczom właściwy stopień nawilżenia.