Zespół suchego oka to niezwykle popularna, choć często niezdiagnozowana choroba oczu. Schorzenie to wywoływane jest przez niedostateczne wydzielanie łez lub nadmierne parowanie filmu łzowego. Nieleczony zespół suchego oka może powodować silny ból i doprowadzić do poważnych powikłań, gdyż oko pozbawione naturalnej ochrony jest znacznie bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne i choroby narządu wzroku.
Jakie są przyczyny zespołu suchego oka?
Długotrwałe korzystanie z komputera czy telewizora, przebywanie w suchych pomieszczeniach lub nadmierna ekspozycja oczu na światło słoneczne mogą nasilać objawy i rozwój Zespołu Suchego Oka. Również nasz styl życia ma ogromne znaczenie - niedostateczne nawodnienie organizmu czy palenie tytoniu również znacznie rzutują na jakość naszego wzroku. Na rozwój Zespołu Suchego Oka wpływa także długotrwałe stosowanie soczewek kontaktowych. Głównym objawem schorzenia jest dyskomfort oczu, a także uczucie pieczenia i silna potrzeba częstego mrugania. Pacjenci często skarżą się także na uczucie piasku pod powiekami. Objawy te nasilają się zwykle wieczorem, jednak mogą także występować zaraz po przebudzeniu. W zależności od stopnia rozwoju Zespołu Suchego Oka objawy mogą występować ciągle lub pojawiać się okresowo.
Jak się leczy zespół suchego oka?
Istnieją cztery podstawowe metody leczenia Zespołu Suchego Oka. Najbardziej podstawową formą i najmniej inwazyjną jest stosowanie kropli nawilżających. Regularne stosowanie kropli pozwala zniwelować dolegliwości występujące przy Zespole Suchego Oka. Co ciekawe, większość kropli nawilżających kupimy bez recepty w każdej aptece. Warto jednak dobór kropel skonsultować z lekarzem, gdyż powinniśmy ustalić, czy chcemy faktycznie uzupełnić niedobór łez, czy może ograniczyć ich odparowywanie. Wśród rozwiązań zabiegowych wyróżnia się założenie zatyczek do kanalików łzowych. Zamknięcie ich zmniejsza odpływ łez, dzięki czemu oko jest bardziej nawilżone. Możemy również sięgnąć po zaawansowane nowoczesne zabiegi, m.in. terapia z wykorzystaniem intensywnego światła, czyli IPL. Zabieg ten pozwala ustabilizować film łzowy w naszym oku.
Czy żele i maści pomagają w leczeniu zespołu suchego oka?
Alternatywą dla kropli do oczu są maści i żele o właściwościach leczniczych. Nakłada je się pod powiekami i zwykle stosuje się je przed snem. Osoby cierpiące na zespół suchego oka powinny wybierać preparaty, które nie zawierają konserwantów i fosforanów - zwłaszcza w przypadku maści ma to szczególne znaczenie, gdyż utrzymuje się ona długo na powierzchni oka. Podobnie jak w przypadku kropel, również żele i maści możemy kupić bez recepty w aptece, jednak warto dobrać preparat u specjalisty. Unikniemy tym samym nie tylko wydawania pieniędzy na niesprawdzone środki, ale także będziemy mieli pewność, że żel jest idealnie dopasowany do naszych potrzeb.