Sobota, 23 listopada 2024

Jak zadbać o odpowiednie oświetlenie miejsca pracy i nauki?

23 września 2022

Prawidłowe oświetlenie miejsca, w którym pracujemy, ma bardzo duże znaczenie: zarówno dla naszego komfortu, jak i dla zdrowia. Współcześnie coraz więcej czasu spędzamy przed komputerem. Nowoczesna elektronika służy nam zarówno do pracy, jak i do nauki czy zabawy. Udowodniono, że długotrwałe wpatrywanie się w monitor może odbijać się negatywnie na kondycji naszego wzroku. Praca przed monitorem bardzo obciąża nasz wzrok – o tym nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dlatego tym bardziej powinniśmy zatroszczyć się o to, by nasze miejsce pracy było odpowiednio oświetlone. Co prawda nie zawsze mamy wpływ na to, w jakich warunkach oświetleniowych przebywamy. Jednak warto zadbać o to, jakim światłem otoczymy się w naszym domowym biurze czy pracowni.

Źle dobrane oświetlenie miejsca pracy i nauki: dlaczego może nam zaszkodzić?

Niewłaściwe oświetlenie w miejscu pracy i nauki może przyczyniać się do spadku naszej koncentracji, zmniejszenia wydajności, nasilających się bólów głowy, a także do wielu dolegliwości związanych z narządem wzroku. Długotrwałe przebywanie przy nieprawidłowo oświetlonym stanowisku powoduje większą męczliwość oczu, jak również wpływa na pogorszenie widzenia. Częstymi objawami występującymi u osób spędzających długie godziny przed komputerem jest zaczerwienienie i łzawienie oczu, stany zapalne spojówek i wrażenie ciężkich, nabrzmiałych powiek. Może pojawić się także chroniczne poczucie zmęczenia i ogólny spadek samopoczucia. Dotyczy to zarówno osób z wadami refrakcji, jak i tych, którzy do tej pory nie uskarżali się na żadne dolegliwości ze strony oczu. Źle dobrane oświetlenie jest niebezpieczne zwłaszcza dla osób pracujących przy komputerze. Nieprawidłowe jest zarówno niedostateczne, jak i zbyt mocne, oślepiające światło.

Jak urządzić gabinet/pokój do nauki?

Najkorzystniejsze dla naszych oczu jest światło dzienne. Niestety, przez sporą część roku jesteśmy zmuszeni korzystać z oświetlenia sztucznego. Urządzając domowe biuro lub stanowisko do nauki możemy zadbać jednak o to, by optymalnie wykorzystać połączenie naturalnego światła słonecznego i oświetlenia sztucznego. Biurko lub stół dobrze jest ustawić przy oknie – najlepiej prostopadle, by wpadające promienie słońca nie oślepiały nas ani nie tworzyły refleksów na powierzchni monitora. Kolejną kwestią są lampy. W miejscu, w którym pracujemy lub się uczymy, powinny znajdować się co najmniej dwa źródła światła. Główne (najczęściej znajdujące się pośrodku sufitu) ma za zadanie równomiernie wypełnić całą przestrzeń oraz zmniejszyć wrażenie kontrastu między ciemniejszymi i jasnymi punktami. Natomiast lampka dodatkowa musi doświetlić stanowisko pracy zgodnie z naszymi preferencjami. Starajmy się unikać małej lampki biurkowej dającej światło punktowe – powstający wówczas kontrast między monitorem a otoczeniem może być bowiem bardziej męczący dla naszych oczu. Najlepiej użyć kierunkowego źródła światła o barwie jak najbardziej zbliżonej do naturalnej. Lampa powinna znajdować się minimum 30 cm od naszej twarzy, a snop światła musi padać nie na ekran, lecz na klawiaturę komputera. Dobrze też dodatkowo oświetlić przestrzeń za monitorem – pomoże to w obniżeniu kontrastu między ekranem a otoczeniem.