Środa, 24 kwietnia 2024

Zespół suchego oka a alkohol

7 września 2022

Czym jest zespół suchego oka?

Wśród schorzeń związanych ze wzrokiem nie wszystkie charakteryzują się silnymi zaburzeniami widzenia. Coraz powszechniejszą, a wciąż trochę bagatelizowaną wśród pacjentów przypadłością jest zespół suchego oka. Dotyka on osoby w różnym wieku i prowadzący różny tryb życia. Nie zagraża bezpośrednio zmysłowi wzroku, jest natomiast nieprzyjemnym schorzeniem powodującym wysoki dyskomfort.

Zespół suchego oka polega na niedostateczny wydzielaniu łez bądź na ich nieprawidłowym składzie. Gałka oczna powinna być stale odpowiednio nawilżona. Odbywa się to za pomocą tak zwanego filmu łzowego. Jeśli jednak z jakiegoś powodu gruczoły nie wydzielają wystarczająco dużo filmu łzowego, oko będzie wysuszone. Podobnie jeśli skład chemiczny łez będzie zaburzony - łzy to nie tylko woda, znajdują się w nich również określone sole mineralne.

Wśród objawów typowe są podrażnienie i pieczenie oczu i uczucie tak zwanego „piasku pod powiekami”. Zdarzają się także dolegliwości takie, jak światłowstręt, ciężkość powiek, czasem widzenie jak przez mgłę. Bardzo często osoby z zespołem suchego oka mają kłopoty z otwarciem oczu rano. Objawy nasilają się w suchych pomieszczeniach, lub, gdy wieje wiatr. Podobnie w sytuacjach, gdy mruga się rzadziej, na przykład pracując przy komputerze.

Zespół suchego oka leczy się na ogół objawowo, stosując odpowiednie krople do oczu. W ciężkich przypadkach zespołu suchego oka istnieje także możliwość zamknięcia kanalików łzowych, co znacznie ogranicza odpływ łez z oka i pozwala utrzymać nawilżenie na wyższym poziomie. W ostatnich latach na rynku pojawiły się także soczewki miniskleralne. Są one większe niż standardowe, dzięki czemu między ich powierzchnią a powierzchnią oka jest więcej przestrzeni. Przestrzeń tę nazywa się zbiornikiem płynu, gromadzi ona bowiem film łzowy pozwalając na lepsze nawilżenie oka. Dlatego też soczewki miniskleralne są często polecane pacjentom z zespołem suchego oka.

Przyczyny powstawania zespołu suchego oka

Przyczyn występowania zespołu suchego oka może być wiele. Wśród najczęstszych wskazuje się częstą i długotrwałą pracę w komputerze, przebywanie w klimatyzowanych, bądź zapylonych pomieszczeniach i noszenie soczewek kontaktowych. To wszystko może powodować wysuszenie oczu. Równie źle na nawilżenie gałek ocznych wpływa palenie papierosów i pływanie w chlorowanej wodzie. Nie bez znaczenia jest też wiek - po 40 roku życia naturalnie wydziela się mniej łez; u kobiet dodatkowo mogą wystąpić zaburzenia hormonalne po menopauzie. Powstawaniu zespołu suchego oka sprzyjają też choroby ogólnoustrojowe, jak na przykład cukrzyca, schorzenia reumatyczne, czy tarczycy, a nawet nowotwory złośliwe. O wiele rzadziej zdarza się zespół suchego oka w wyniku posiadania blizn spojówkowych powstałych, przykładowo, po oparzeniach.

Czy alkohol może mieć wpływ na zespół suchego oka?

Choć nie wskazuje się alkoholu wśród głównych przyczyn powstawania zespołu suchego oka u pacjentów, nie da się ukryć, że ma on swój wpływ na rozwój tego schorzenia. Nie oznacza to, że alkohol jest bezpośrednią przyczyną wystąpienia zespołu suchego oka. Prawdą jest jednak, że alkohol wypłukuje z organizmu wiele potrzebnych mu minerałów, oraz powoduje odwodnienie organizmu. Może więc spowodować zarówno niedobór łez, jak i przyczynić się do ich nieprawidłowego składu. Dlatego też osobom, u których stwierdzono zespół suchego oka zaleca się ograniczenie, bądź całkowite zaprzestanie spożycia alkoholu. Pomoże to odbudować odpowiednie nawilżenie oka i zminimalizować dolegliwości wynikające z zespołu suchego oka.

 

Artykuł powstał we współpracy z vidiummedica.pl