Sobota, 23 listopada 2024

Jak objawia się zespół suchego oka?

7 października 2022

Odczuwasz uporczywe pieczenie i swędzenie oczu? Masz wrażenie, że pod twoimi powiekami utkwiło ziarenko piasku? Nie lekceważ takich dolegliwości – być może są to bowiem objawy schorzenia nazywanego zespołem suchego oka. Co prawda można z nim żyć, jednak towarzyszące mu objawy mogą poważnie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Na czym polega zespół suchego oka i jak go rozpoznać? Dowiesz się tego z naszego artykułu.

Zespół suchego oka – informacje podstawowe

Zespół suchego oka związany jest z niedostatecznym nawilżeniem oczu na skutek zaburzeń wydzielania łez. Film łzowy to cieniutka warstwa substancji śluzowo-lipidowej pokrywającej powierzchnię gałki ocznej. Jej najważniejszymi funkcjami jest zapewnienie rogówce nawilżenia oraz ochrona przed przedostawaniem się do oka zanieczyszczeń. Zadaniem filmu łzowego jest też zabezpieczenie przed czynnikami wywołującymi infekcje i stany zapalne: wirusami, bakteriami i grzybami. Jeśli emulsja nie jest równomiernie rozprowadzona na powierzchni oka lub gdy jej skład chemiczny jest nieprawidłowy pojawia się uczucie suchości i pieczenia. Standardowym sposobem leczenia zespołu suchego oka jest stosowanie kropli nawilżających. Od kilku lat praktykowane są także nowoczesne metody zabiegowe, których celem jest pobudzenie pracy gruczołów łzowych. 

Jakie są objawy zespołu suchego oka?

W zespole suchego oka może pojawić się wiele dolegliwości. Najbardziej charakterystycznymi są  uczucie pieczenia, kłucia oraz bólu oczu związanego z wysuszeniem rogówki. Typowe jest także wspomniane wcześniej wrażenie piasku pod powiekami. Niektórzy chorzy skarżą się na okresowe zamglenia widzenia i większą niż zwykle męczliwość oczu. Niekiedy objawom towarzyszy światłowstręt, uczucie zmęczenia i wrażenie ciężkości powiek. Na rzęsach i brzegach powiek gromadzą się strupki powstałe z wydzieliny surowiczej. Takie symptomy nie zawsze świadczą o suchym oku: mogą bowiem towarzyszyć także niektórym chorobom reumatologicznym (np. zespołowi Sjorgena). Aby znaleźć dokładną przyczynę konieczne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki.

Gdy objawy zespołu suchego oka się nasilają

Dolegliwości pojawiające się w zespole suchego oka mogą ulec nasileniu przede wszystkim w czasie przebywania w suchych i zadymionych pomieszczeniach. Na zaostrzenie objawów wpływa także wielogodzinna praca przed komputerem, długa jazda samochodem, palenie papierosów i przyjmowanie niektórych leków (m.in. psychotropowych). Intensywność dolegliwości może zwiększać się również pod wpływem stosowania środków antykoncepcyjnych. Ponieważ na zachorowanie narażone są także osoby z zaburzeniami równowagi hormonalnej, zespół suchego oka występuje także u kobiet w okresie menopauzalnym.

Diagnostyka zespołu suchego oka

Diagnozowaniem schorzeń z zakresu zaburzeń wydzielania łez zajmują się okuliści. Lekarz dokonuje rozpoznania na podstawie badania jakościowego, czyli oceny poszczególnych struktur narządu wzroku. W celu wykonania szczegółowych badań wykorzystywana jest specjalna aparatura medyczna.