Niedziela, 28 maja 2023

Zespół suchego oka – leczenie i cennik w Warszawie w Vidium Medica

8 września 2022

Choroba określana zespołem suchego oka obejmuje szereg dolegliwości będących konsekwencją nieprawidłowości w wydzielaniu łez. Zbyt mała ilość łez lub zaburzenia składu chemicznego którejkolwiek z warstw filmu łzowego prowadzą do pozbawienia rogówki i spojówki naturalnej warstwy ochronnej, w związku z czym oczy są bardziej narażone na wysuszenie i zanieczyszczenie. Zespół suchego oka ma charakter przewlekły, a jego objawy mogą się z czasem pogłębiać. Intensywność dolegliwości zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Do najczęściej występujących objawów zespołu suchego oka należą: większa męczliwość oczu, długotrwałe uczucie swędzenia i pieczenia, wrażenie obecności pod powiekami ziarenka piasku lub innego ciała obcego, zamglone widzenie, zaczerwienienie oczu oraz opuchnięte powieki. Niektórzy pacjenci obserwują u siebie kilka objawów naraz, podczas gdy u innych zespół suchego oka przebiega praktycznie bez większych dolegliwości.

Leczenie zespołu suchego oka

Naczelną zasadą w leczeniu dolegliwości z zakresu zespołu suchego oka jest zapewnienie oczom właściwego nawilżenia. Terapia w pierwszej kolejności obejmuje stosowanie kropli nawilżających, tzw. sztucznych łez. Choć wiele kropli dostępnych jest bez recepty, nie wszystkie będą się nadawały do leczenia zespołu suchego oka. Kupując krople nawilżające do oczu zwróćmy uwagę na ich skład. W leczeniu zespołu suchego oka sprawdzają się przede wszystkim preparaty na bazie hialuronianu sodu. Krople nie powinny zawierać substancji konserwujących, ponieważ długotrwałe używanie kropli z konserwantami może nie tylko nie wyeliminować objawów zespołu suchego oka, lecz także zaostrzyć występujące dolegliwości. Najlepiej będzie, gdy doborem kropli do oczu zajmie się lekarz okulista. Pośród sposobów leczenia zespołu suchego oka znajdują się również metody zabiegowe. Charakteryzują się one wysoką skutecznością. Takie metody są wykorzystywane przez najlepsze kliniki okulistyczne. Zabiegowym leczeniem zespołu suchego oka zajmuje się na przykład Vidium Medica.

 

Cennik w Warszawie --->  https://vidiummedica.pl/zespol-suchego-oka/cennik/warszawa/Cennik leczenia zespołu suchego oka w Warszawie

Działająca w Warszawie i Krakowie klinika okulistyczna Vidium Medica oferuje swoim pacjentom kompleksową diagnostykę i leczenie dolegliwości występujących w zespole suchego oka. Jaki jest koszt takiej terapii w Warszawie? Pierwszym krokiem na drodze do wyleczenia jest właściwie poprowadzona diagnoza. Podczas tego etapu lekarz okulista gromadzi najważniejsze informacje podczas wywiadu lekarskiego, które są następnie uzupełnianie wynikami specjalistycznych badań okulistycznych. Pakiet badań okulistycznych „zespół suchego oka” kosztuje 290 zł i obejmuje standardowe badanie okulistyczne, ocenę filmu łzowego oraz ocenę gruczołów Meiboma. Samo badanie okulistyczne wiąże się z kosztem około 200 zł, zaś za pozostałe badania zapłacimy odpowiednio 140 zł i 190 zł. Wśród zabiegów mających zastosowanie w leczeniu zespołu suchego oka znajduje się m.in. założenie specjalnych zatyczek uniemożliwiających zbyt wczesne odpływanie łez do komory nosowej. Koszt takich zabiegów w Vidium Medica w Warszawie mieści się w granicach 350 – 680 zł.