Wtorek, 23 kwietnia 2024

Leczenie zespołu suchego oka - ceny w Warszawie

5 października 2022

Jednym z coraz częściej diagnozowanych schorzeń oczu jest zespół suchego oka. Przyczynia się do tego wiele czynników zewnętrznych, również związanych z nowoczesnym stylem życia. Choć zespół suchego oka nie grozi utratą widzenia, jego objawy są wysoce uciążliwe, a samo leczenie jest jedynie objawowe. Nie ma obecnie możliwości całkowitego wyleczenia ZSO, warto jednak dowiedzieć się jak zahamować dolegliwości.

Czym jest zespół suchego oka?

Zespół suchego oka to schorzenie wynikające na ogół z niewystarczającego nawilżenia gałek ocznych. Oczy produkują film łzowy, składający się z wody, śluzu i soli mineralnych w odpowiednich proporcjach. Płyn ten pozwala na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Gdy zaczyna go brakować, oczy stają się podrażnione i pieką. Zespół suchego oka może być też jednak związany z nieprawidłowym składem chemicznym łez. Nadmiar śluzu lub niedobór soli mineralnych w filmie łzowym również będzie powodował podrażnienie oczu. Innymi objawami zespołu suchego oka mogą być zaczerwienienie, piasek pod powiekami, swędzenie i potrzeba pocierania oczu. Osoby cierpiące na ZSO niejednokrotnie mają problem z otwarciem oczu rano i narzekają na uczucie ciężkości powiek w ciągu dnia. Rzadziej spotykanymi objawami mogą być światłowstręt i zamglone widzenie.
 
Przyczyny występowania zespołu suchego oka mogą być różne. Schorzenie to częściej występuje u osób po 40 roku życia, i u kobiet po okresie menopauzy. Wynika to ze zmian hormonalnych w organizmie, które mogą wpłynąć na skład filmu łzowego. Innymi powodami rozwoju ZSO może być nadmiar czasu spędzanego przed ekranami, praca w klimatyzowanym, suchym, bądź zadymionym pomieszczeniu, silny wiatr i zanieczyszczenie powietrza.

Na czym polega leczenie zespołu suchego oka?

Pierwszym i podstawowym narzędziem w walce z objawami zespołu suchego oka są krople do oczu. Na rynku dostępny jest obecnie ogromny wybór kropli, dlatego też najlepiej skonsultować wybór z okulistą, który zdiagnozował zespół suchego oka u pacjenta. Najczęściej polecane są sztuczne łzy, jako, że mają one skład identyczny z naturalnymi łzami ludzkimi.
W przypadku przewlekłego ZSO, gdy krople nie pomagają, okulista może zaproponować alternatywy. Jednym ze sposobów jest zatkanie kanalików łzowych, co ogranicza odpływ filmu łzowego z oka. Inna opcja to soczewki miniskleralne. Ich większa średnica pozwala na gromadzenie się płynu na gałce ocznej. Najnowszą metodą leczenia zespołu suchego oka jest zabieg IPL wykorzystujący intensywne impulsy światła do rozrzedzania śluzu.

Ceny leczenia zespołu suchego oka w Warszawie

Krople do oczu wypadają zdecydowanie najtaniej w porównaniu z innymi metodami leczenia. Jednakże same krople mogą nie wystarczyć. W Krakowie za leczenie zespołu suchego oka zapłacimy od 300 do 1500zł zależnie od wybranej metody. Zatyczki do kanalików łzowych to na ogół koszt poniżej 500zł. Soczewki miniskleralne kosztować będą około 1000zł, a zabiegi IPL w granicach 1300zł za serię.