Wtorek, 26 listopada 2024

Leczenie zespołu suchego oka - ceny w Krakowie

3 października 2022

Zespół suchego oka, skrótowo zwany czasem ZSO to uciążliwa dolegliwość. Choć nie zagraża życiu pacjenta, ani nie grozi utratą wzroku, charakteryzuje się nieprzyjemnymi objawami, a leczyć można go właściwie tylko objawowo, łagodząc symptomy.

Czym jest zespół suchego oka?

Oko ludzkie powinno stale być nawilżone. Pomagają w tym powieki i kanaliki łzowe. Mruganie pozwala nam zapobiec wysychaniu oka, a gałka oczna produkuje specjalny płyn, zwany filmem łzowym. Składa się on nie tylko z wody, ale też z innych elementów, na przykład soli mineralnych i śluzu. O zespole suchego oka mówimy, gdy poziom nawilżenia gałki ocznej nie jest odpowiedni. Może to wynikać z niedoboru filmu łzowego, ale również z jego nieprawidłowego składu.
Wśród przyczyn występowania zespołu suchego oka wskazuje się najczęściej długotrwałe przebywanie przed ekranem komputerów, czy smartfonów, pracę w zadymionych bądź klimatyzowanych pomieszczeniach, wiatr i zanieczyszczenie powietrza. Badania wskazują także, że zespół suchego oka częściej występuje u osób po 40 roku życia i u kobiet po okresie menopauzy, ze względu na zmiany hormonalne w organizmie.
Objawy obejmują pieczenie i swędzenie oczu, zaczerwienienie i uczucie ciężkości powiek. Osoby z zespołem suchego oka mają często problem z otwarciem oczu rano, czują też tak zwany „piasek pod powiekami”. Objawy mogą nasilać się w wietrzne dni. Rzadziej zdarza się zamglone widzenie, czy światłowstręt. Choć zespół suchego oka nie powoduje właściwie zaburzenia widzenia, wszystkie symptomy są wysoce uciążliwe i mogą powodować utrudnienie wykonywania codziennych czynności.

Na czym polega leczenie zespołu suchego oka?

Jak zostało wspomniane, zespół suchego oka leczy się przede wszystkim objawowo. Podstawowym remedium są odpowiednie krople do oczu. Samodzielne nawilżanie oczu za pomocą tych kropli pozwoli utrzymać lepszy poziom nawilżenia gałek ocznych i złagodzi podrażnienia. Najlepsze powszechnie dostępne są sztuczne łzy, które mają taki sam skład, jak łzy naturalne produkowane przez nasze oczy. Warto jednak wybrać się do okulisty, który po zdiagnozowaniu ZSO może przepisać inny preparat.
Istnieją także inne metody. Mogą to być na przykład zatyczki do kanalików łzowych, ograniczające odpływ łez i stosowanych kropli z oka, utrzymując jego stopień nawilżenia na odpowiednim poziomie. Kolejną alternatywą są soczewki miniskleralne, których większa niż standardowa średnica pozwala zatrzymać płyn na gałce ocznej. Coraz częściej stosuje się też zabieg IPL - Intense Pulse Light, który pozwala leczyć ZSO za pomocą impulsów światła.

Ceny leczenia zespołu suchego oka w Krakowie

Najtańszą opcją są, oczywiście, krople. W przypadku przewlekłego zespołu suchego oka, gdy same krople już nie pomagają, należy zainwestować w bardziej zaawansowane metody. Zatyczki do kanalików łzowych to koszt około 500zł.  Soczewki miniskleralne w Krakowie będą kosztować 1000-1500zł. Za zabieg IPL zaś zapłacimy od 400-600zł za jedną sesję bądź od 1300 do 1500zł za serię.