Sobota, 23 listopada 2024
Soczewki miniskleralne są produktem wysoko specjalistycznym. Wykorzystuje się go przy leczeniu stożka rogówki. Swoją nazwę zawdzięczają obszarowi, gdzie dochodzi do styku oka z soczewką - twardówce, zwaną po łacinie sclera. Soczewki miniskleralne mają większą średnicę niż tradycyjne soczewki twarde. Ich odbiór odbywa się zwykle w gabinecie specjalistycznym, w którym okulista uczy nas jak je aplikować, zdejmować, a także jak o nie dobrze zadbać.
Stożek rogówki to zmiana chorobowa w budowie środkowej warstwy rogówki. Ujawnia się ona, gdy włókna kolagenowe są słabe, przez co rogówka ulega ścieńczeniu. W zaawansowanych przypadkach może nawet dojść do przedarcia wewnętrznej błony granicznej. Wówczas ciecz wodnista z komory przedniej oka dostaje się samej rogówki. Zaniedbanie stożka rogówki może doprowadzić nawet do konieczności przeszczepu rogówki! Wśród objawów stożka rogówki wymienia się nadwrażliwość na światło, postępujące pogorszenie wzroku, widzenie poświaty wokół źródeł światła (tzw. efekt halo), a nawet rozmywanie się objawów. Objawy te często są w początkowej fazie lekceważone, dlatego zalecana jest regularna profilaktyka zdrowia oczu.
Poza osobami zmagającymi się ze stożkiem rogówki, soczewki miniskleralne są także doskonałym rozwiązaniem dla pacjentów zmagających się z coraz bardziej popularnym Zespołem Suchego Oka. Soczewki miniskleralne stosują również niektórzy pacjenci, którzy przeszli laserową korekcję wzroku. W przypadku osób, u których stwierdzono stożek rogówki, wykorzystanie soczewek tego typu czasem jest jedyną opcją na odzyskanie codziennego komfortu życia. Konieczne jest jednak odpowiednie dobranie soczewek, aby spełniały one swoją funkcję.
Dzięki wysokiej jakości materiałom wykorzystanym w produkcji, soczewki miniskleralne mogą być wymieniane nie częściej niż raz w roku. W klinice okulistycznej Vidium Medica przed dobraniem soczewek specjaliści przeprowadzają szereg badań kwalifikacyjnych. Poza wywiadem medycznym w toku przygotowań badane jest OCT plamek i tarcz nll, gęstość komórek śródbłonka czy biometria optyczna. Wykonywana jest także topografia rogówki oraz badane jest ciśnienie wewnątrzgałkowe i szerokość źrenicy. Kompleksowe badania kwalifikacyjne pozwala ustalić najlepszą metodę leczenia, w tym także dobór soczewek miniskleralnych, które najlepiej będą pasowały do naszego oka. Koszt wspomnianego badania kwalifikacyjnego to 290 złotych. Cena soczewek, w zależności od rodzaju dobranej soczewki, waha się od 1200 do 1700 złotych za sztukę. Podczas wizyty specjalista nauczy nas także, jak prawidłowo dbać i wykorzystywać soczewki każdego dnia. Pamiętajmy, aby produkty tego typu dobierać u wysokiej klasy specjalistów, gdyż tańsze zamienniki mogą zrobić nam nieodwracalną krzywdę