Sobota, 23 listopada 2024
W ostatnich latach możemy zaobserwować niekwestionowany rozkwit medycyny optycznej. Nowoczesne urządzenia diagnostyczne pozwalają wykryć choroby oczu już na wczesnych stadium, dzięki czemu istnieje możliwość wdrożenia efektywnego i nieuciążliwego leczenia. Współczesna technologia połączona ze świetnie wykształconą kadrą medyczną sprawia, że możemy cieszyć się doskonałym wzrokiem do późnej starości. Wraz z rozwojem technik laserowych i operacyjnych, na rynek trafiły także innowacyjne soczewki, dedykowane dla pacjentów zmagających się ze stożkiem rogówki. Czym charakteryzują się soczewki hybrydowe? Jaki jest ich koszt?
Stożek rogówki to degeneracyjna choroba oczu objawiająca się w zwykle w okresie dojrzewania. Czynniki wywołujące stożek rogówki nie zostały jeszcze do końca poznane, jednak lekarze wskazują, że czynnikiem motywującym rozwój choroby mogą być predyspozycje genetyczne, a także takie choroby jak zespół Downa, egzema, astma czy niektóre choroby oczu, takie jak zwyrodnienie barwnikowe siatkówki. W związku z tym, że choroba może rozwijać się nawet 20 lat, pierwsze objawy stożka rogówki są często lekceważone. Do wspomnianych objawów należy zaczerwienie i swędzenie oczu, nadwrażliwość na światło czy gorsze widzenie nocne. Jeśli zauważymy, że nasze dziecko często pociera oczy, powinniśmy czym prędzej udać się do okulisty w celu zbadania go pod kątem stożka rogówki. Intensywne tarcie oczu może przyspieszać procesy degeneracyjne rogówki.
Soczewki hybrydowe idealnie sprawdzą się u pacjentów zmagających się ze stożkiem rogówki. Wszystko dzięki ich unikalnej budowie. Soczewki hybrydowe składają się z dwóch części - miękkiej stabilizującej znajdującej się na obwodzie soczewki, zapewniającej wysokim komfort użytkowania oraz twardej optycznej, znajdującej się centrum soczewki. Twarda optyczna umożliwia pacjentowi ostre widzenie w codziennych sytuacjach. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsze soczewki hybrydowe nie likwidują przyczyny powstawania stożka rogówki, a jedynie pozwalają zniwelować objawy choroby. Tego rodzaju soczewki powinny być dobierane przez lekarza i ich stosowanie powinno być połączone z aktywnym leczeniem okulistycznym.
Soczewki hybrydowe charakteryzują się niezwykle wrażliwą strukturą, dlatego należy je wymieniać nie rzadziej niż raz na pół roku. Koszt jednej soczewki to ok. 1100 złotych, lecz zwykle konieczny jest zakup kompletu, gdyż stożek rogówki w 90% przypadków dotyka obu oczu. W celu dobrania odpowiednich soczewek hybrydowych najlepiej skorzystać z pakietu badań w jednej z renomowanych klinik okulistycznych. Koszt badań kwalifikacyjnych to ok. 350 złotych. W ramach diagnostyki specjalna wykonuje topografię rogówki, bada ciśnienie wewnątrzgałkowe, a także gęstość komórek śródbłonka czy OCT plamek i tarcz nll. Co ważne - takie badanie nie tylko pomoże dobrać nam odpowiednie soczewki hybrydowe, ale także pozwoli na wdrożenie efektywnego leczenia nawet na bardzo wczesnym etapie choroby.