Sobota, 23 listopada 2024

Soczewki hybrydowe - ile kosztują w Warszawie

5 sierpnia 2021

Soczewki kontaktowe stały się w ostatnich latach szalenie popularne, szeroko dostępne, niezbyt kosztowne i używane znacznie chętniej niż okulary. W pierwszych latach istnienia soczewek zarezerwowane raczej jako opcja numer dwa, aktualnie niemal wyparły okulary. Nie każde soczewki są jednak odpowiednie dla każdego pacjenta, dlatego też ważne jest by dobrze wybrać. Jedną z najnowszych opcji są specjalistyczne soczewki hybrydowe. Nie są one równie łatwo dostępne jak standardowe soczewki kontaktowe, muszą być przepisane przez lekarza okulistę i tylko u okulisty są dostępne na zamówienie. Dla kogo taka opcja będzie najlepsza?
 

Stożek rogówki - charakterystyka choroby

Soczewki hybrydowe proponuje się często pacjentom cierpiącym na stożek rogówki. Na czym polega to schorzenie? Jest to przypadłość atakująca rogówkę - przednią warstwę gałki ocznej. W wyniku działania różnych czynników rogówka może utracić swoją sztywność, stać się osłabiona i w efekcie stracić swój normalny, zaokrąglony kształt. Taka wydłużona, odkształcona rogówka przypomina w swojej formie stożek - stąd nazwa schorzenia. Stożek rogówki nie może wprawdzie doprowadzić do całkowitej utraty wzroku, jednak może zdecydowanie utrudnić życie. Zamazany obraz, widzenie mnogie, nadwrażliwość na światło, efekt halo widoczny wokół źródeł światła; to jedne z głównych objawów stożka rogówki. Tak zaburzone widzenie może z czasem utrudnić nawet najprostsze codzienne czynności. 
Stożek rogówki jest, niestety, nieuleczalny. Jego rozwój jest często trudny do przewidzenia. Może postępować powoli nawet w przeciągu kilkunastu lat, może też doprowadzić do nagłego pogorszenia wzroku, a następnie się zatrzymać. Pierwsze objawy również nie są bardzo charakterystyczne, przez co stożek rogówki często nie jest diagnozowany od razu. Nie można go cofnąć, można jednak zahamować jego rozwój. Na początkowych etapach stożka rogówki z pomocą mogą przyjść soczewki kontaktowe.
 

Soczewki hybrydowe - dla kogo będą odpowiednie?

Standardowo do leczenia stożka rogówki stosuje się soczewki twarde. Ich sztywna struktura pozwala na utrzymanie rogówki w miejscu i nie pozwala na jej dalsze odkształcanie się. Jednakowoż, soczewki twarde często są niewygodne i powodują poważne podrażnienia oczu. Swędzenie, pieczenie i chęć pocierania oczu to ostatnie co potrzebne jest osobie ze stożkiem rogówki. To właśnie intensywne, częste pocieranie oczu (na przykład przy alergii) jest uznawane za jeden z głównych powodów rozwoju stożka rogówki. Dlatego też ważne jest, by soczewki były komfortowe.
Z pomocą przychodzą soczewki hybrydowe. Łączą w sobie dwa materiały - sztywny, taki jak w soczewkach twardych, w centralnej części soczewki, i miękki, hydrożelowy materiał na obwodzie. Dzięki temu nadal spełniają swoją funkcję, a jednocześnie, dzięki miękkiemu obwodowi są o wiele wygodniejsze. Jeśli więc zalecono ci soczewki twarde, ale są one niewygodne i powodują podrażnienia, zgłoś się szybko do okulisty, który może przepisać soczewki hybrydowe, lepiej odpowiadające Twoim potrzebom.
 

Ceny soczewek hybrydowych w Warszawie

Jako soczewki specjalistyczne, soczewki hybrydowe wypadają nieco drożej niż standardowe, jednak wygoda, jaką ze sobą niosą jest tego warta. Para soczewek hybrydowych kosztować będzie od 1000 do 1500zł. Używać ich można przez pół roku, niektóre nieco dłużej. Po tym czasie konieczna będzie wymiana soczewek.
Na wizycie u lekarza okulista przebada dokładnie wzrok, by sprawdzić, czy dany pacjent kwalifikuje się do soczewek hybrydowych. Następnie odpowiednie soczewki zostaną zamówione i po około miesiącu należy je odebrać u tego samego okulisty.