Sobota, 20 kwietnia 2024

Czy korekta stożka rogówki jest bolesna?

24 września 2021

Stożek rogówki to jedno z bardziej uciążliwych schorzeń oczu. Choć nie grozi całkowitą ślepotą, nieleczony może doprowadzić do stanu, w którym nawet najprostsze codzienne czynności stają się trudne do wykonania.
O stożku rogówki mówimy, gdy rogówka - przednia część gałki ocznej staje się na tyle osłabiona i cienka, że traci swój naturalny, zaokrąglony kształt i wydłuża się, przyjmując kształt stożka. Powoduje to zaburzenie widzenia, efekt halo wokół źródeł światła, niewyraźne widzenie zarysów przedmiotów i postaci, czy widzenie mnogie. Na początkowym etapie choroby wystarczyć mogą odpowiednie, twarde soczewki kontaktowe, w miarę rozwoju stożka rogówki, może się jednak okazać, że konieczna będzie interwencja chirurgiczna.
 

Na czym polega zabieg korekty stożka rogówki?

Istnieje kilka zabiegów pozwalających na korekcję stożka rogówki. Jeszcze całkiem niedawno jedyną opcją był przeszczep rogówki. Jest to jednak operacja, którą obecnie przeprowadza się jedynie w przypadkach skrajnych. Jeśli nie ma takiej absolutnej konieczności, okuliści zalecać będą raczej inne możliwości.
Stożek rogówki może być częściowo zniwelowany i zahamowany dzięki wszczepieniu do oka pierścieni Intacs. Te specjalne pierścienie mają za zadanie utrzymać kształt rogówki i nie dopuścić do dalszego jej odkształcenia. Podobnie działa zabieg crosslinkingu - również ma na celu wzmocnienie rogówki i jej usztywnienie. W tym wypadku jednak dokonuje się tego poprzez naświetlenie oczu promieniami ultrafioletowymi, po uprzednim nasączeniu ich ryboflawiną. Powoduje to powstanie nowych połączeń między włóknami kolagenowymi znajdującymi się w rogówce, a co za tym idzie - jej wzmocnienie. Ten zabieg często łączony jest z operacją topoguided. Zabieg topoguided polega na zmapowaniu rogówki, a następnie laserowym jej wymodelowaniu, tak aby wyrównać jej kształt. Zmniejszony zostaje w ten sposób stożek, a dodatkowo dzięki zabiegowi crosslinking rogówka jest mocniejsza i zmniejsza to możliwość dalszego postępu choroby.
 

Jak długo trwa zabieg korekty stożka rogówki?

Każdy zabieg jest inny i ma inny czas trwania. Wszczepienie pierścieni Intacs zajmuje około 20 minut na jednym oku. Crosslinking trwa około 15 minut, a zabieg topoguided do 30minut. Jeśli więc pacjent poddany zostaje zabiegowi topoguided połączonemu z crosslinkingiem, może spędzić na sali operacyjnej około godziny. Przeszczep rogówki z kolei może zająć nawet do 90 minut. Żaden z tych zabiegów nie wymaga hospitalizacji.
 

Czy korekta stożka rogówki boli?

Na szczęście żadna z operacji korekty stożka rogówki nie jest bolesna. Wszystkie przeprowadzane są w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Najczęściej aplikuje się znieczulenie w postaci kropli na oczy.