Soczewki kontaktowe stały się niemal artykułem codziennego użytku. Niegdyś będące zgoła luksusowym zamiennikiem okularów, przeznaczonym dla osób, które koniecznie nie chciały, lub nie mogły nosić, dziś stanowią standard. Są różne rodzaje soczewek, zależnie od wady wzroku, jaką mają korygować, czasu noszenia, tego, jak długo można ich używać, zanim trzeba kupić nowe. Istnieją też soczewki specjalistyczne, przeznaczone dla wyjątkowych przypadków. Do takich należą chociażby soczewki miniskleralne. Przepisywane często pacjentom z poważnym odkształceniem rogówki, jak na przykład stożek. Czym się charakteryzują i jaki jest ich koszt?
Stożek rogówki - co to jest?
Stożek rogówki to niezbyt powszechne a dość poważne schorzenie. Rogówka to element gałki ocznej znajdujący się na samym przedzie, przed soczewką. Ma funkcję ochronną, ale nie tylko. Rogówka ma bowiem dużą zdolność skupiania promieni świetlnych, co przekłada się na nasze widzenie. Jest więc bardzo ważna do poprawnego funkcjonowania wzroku. Ma zaokrąglony kulisty kształt. Zdarza się jednak, że ulegnie osłabieniu i odkształceniu przybierając kształt zbliżony raczej do piłki do rugby. Mówimy wtedy o stożku rogówki.
Choć nie może on doprowadzić do utraty wzroku, stożek rogówki jest schorzeniem utrudniającym codzienne życie pacjenta. Przyczyny jego powstawania nie są do końca znane. Wiele mówi się o predyspozycjach genetycznych. Ponieważ rogówka zbudowana jest z kolagenu, osłabienie połączeń między włóknami kolagenowymi również może stanowić przyczynę powstania stożka. A włókna kolagenowe osłabiają się z wiekiem. Stożek rogówki występuje też często w wyniku intensywnego i częstego pocierania oczu. Stwierdzono, że u alergików i osób cierpiących na zespół suchego oka nierzadko rozwija się stożek rogówki.
Stożek rogówki w zaawansowanym stadium leczy się operacyjnie. Aby jednak zahamować jego rozwój na początkowym etapie choroby, często stosowane są właśnie soczewki miniskleralne.
Soczewki miniskleralne - dla kogo będą odpowiednie?
Soczewki miniskleralne charakteryzują się przede wszystkim rozmiarem. Podczas, gdy klasyczne soczewki mają około 10mm średnicy i nie zakrywają nawet całej rogówki, soczewki miniskleralne sięgają średnicą nawet 18mm. Jest to ważne i potrzebne, aby cała rogówka była zakryta i w ten sposób chroniona. Między soczewką miniskleralną a powierzchnią rogówki pozostaje nieco wolnej przestrzeni. Tam zbiera się film łzowy, czyli płyn, z którego składają się łzy. Dzięki temu oko cały czas pozostaje nawilżone. Dlatego też soczewki miniskleralne często proponowane są też osobom z zespołem suchego oka. Również dzięki ich kształtowi nie uciskają odkształconej, stożkowatej rogówki, są więc bardzo wygodne. Również po przeszczepie rogówki w przypadku bardzo zaawansowanego stożka okulista niejednokrotnie może pacjentowi przepisać soczewki miniskleralne.
Ceny soczewek miniskleralnych w Warszawie
Aby zdecydować, że pacjent potrzebuje soczewek miniskleralnych lekarz musi dokonać dokładnego badania optometrycznego. Następnie soczewki należy odpowiednio dopasować. Na realizację zamówienia czeka się około cztery tygodnie. Soczewki odbiera się od lekarza. Konieczne jest przeszkolenie pacjenta w zakresie zakładania, zdejmowania i pielęgnacji soczewek miniskleralnych - ponieważ są większe niż klasyczne, aplikacja jest nieco trudniejsza.
W Warszawie dobór soczewek miniskleralnych oferują liczne kliniki prywatne, w tym Vidium Medica. Koszt jednej soczewki wynosi od 1000zł do 1700zł, a w niektórych klinikach badania kwalifikacyjne wraz z doborem soczewek kosztują około 300zł. Soczewki miniskleralne można natomiast nosić aż do roku, zanim będzie konieczny zakup nowych.