Piątek, 19 kwietnia 2024

Stożek rogówki a praca przy komputerze

13 listopada 2020

Stożek rogówki to groźne schorzenie. Choć nie powoduje utraty wzroku, może zdecydowanie utrudnić wykonywanie codziennych czynności. Rogówka to zewnętrzna część gałki ocznej. Jej funkcją jest z jednej strony ochrona pozostałych elementów oka, a z drugiej skupianie promieni słonecznych na siatkówce, dzięki czemu widzimy. Rogówka zbudowana jest z włókien kolagenowych, a gdy wiązania między nimi ulegają zerwaniu rogówka staje się osłabiona i może się odkształcić. Zdrowa rogówka ma kształt kulisty. U osób ze stożkiem rogówki przybiera ona kształt uwypuklony, stożkowaty.

Nie do końca znane są przyczyny powstawania stożka rogówki. Występuje często rodzinnie choć nie znaleziono do tej pory genu, który byłby odpowiedzialny za jego dziedziczność. Nierzadko stwierdzano też stożek rogówki u alergików. W tym wypadku powodem może być częste i intensywne pocieranie oczu, podrażnionych przez alergię.
Do objawów stożka rogówki zaliczamy niewyraźne widzenie, zwłaszcza po zmierzchu, efekt halo wokół źródeł światła, widzenie mnogie, czy zaczerwienienie i swędzenie oczu. Stożek rogówki leczyć można specjalnie dobranymi twardymi soczewkami kontaktowymi, kroplami do oczu z ryboflawiną, a w bardzo zaawansowanych przypadkach - operacyjnie.

Wpływ komputera na nasz wzrok

Monitor komputera, czy inne ekrany otaczające nas ze wszystkich stron w postaci smartfonów, tabletów i elektronicznych billboardów, zdecydowanie nie wpływają dobrze na nasz wzrok. Jest ku temu kilka powodów. Przede wszystkim ekrany LED emitują niebieskie światło. Jest to typowy dla tego rodzaju ekranów blask, który działa negatywnie na nasz wzrok, ale też na cały organizm. Światło niebieskie bowiem działa pobudzająco, przez co praca przy komputerze lub korzystanie z telefonu do późnych godzin nocnych może powodować problemy z zasypianiem.
Ponadto pracując przy komputerze nasz wzrok skupia się przez długi czas na jednym przedmiocie znajdującym się blisko oczu. W normalnych warunkach wzrok wędruje między przedmiotami bliskimi i oddalonymi, co stanowi swoistą gimnastykę dla gałek ocznych. Pracując przy komputerze, tej gimnastyki brakuje, a mięśnie oczu na dłuższy czas pozostają w jednej pozycji, co wpływa na nie niekorzystnie. Dodatkowo pracując przed ekranem mrugamy nawet o połowę mniej niż zazwyczaj, co doprowadza do wysuszenia i podrażnienia oczu.
Ekrany jako takie nie mają bezpośredniego wpływu na rozwój stożka rogówki. Może się jednak zdarzyć, że pracując długie godziny przed komputerem podrażnimy oczy i będziemy odruchowo mocno je pocierać. A to może doprowadzić do osłabienia rogówki i w następstwie do stożka.

Jak powinno wyglądać stanowisko komputerowe?

Przy stożku rogówki zasadniczo nie zaleca się pracy przy komputerze. Jeśli jednak jest ona konieczna, stanowisko komputerowe powinno być zorganizowane w sposób, który ograniczy negatywny wpływ urządzenia i spędzania długich godzin przed nim na nasz organizm.
Nowoczesne ekrany zarówno komputerów, jak i smartfonów dysponują szeregiem funkcji, które mają za zadanie zmniejszyć zagrożenie płynące z korzystania z urządzeń. Może to być filtr światła niebieskiego, automatyczna regulacja jasności obrazu zależnie od ilości światła w pomieszczeniu, czy redukcja migotania obrazu. Warto korzystać z tych funkcji.
Dodatkowo należy pamiętać o ergonomii stanowiska pracy. Ekran powinien znajdować się od 45 do 70cm od naszej twarzy, a jego środek 10-22cm od linii wzroku. Zaleca się też, aby komputer ustawić bokiem do okna. W ten sposób zapewnimy sobie naturalne źródło światła padające na ekran. Jednocześnie nie będzie ono padać bezpośrednio na monitor odbijając światło, co dodatkowo męczy oczy.