Środa, 24 lipca 2024

Soczewki hybrydowe - ile kosztują w Krakowie

8 czerwca 2021

Okulary i tradycyjne miękkie soczewki kontaktowe nie zawsze radzą sobie ze skorygowanie wszystkich wad wzroku. Tak jest choćby w przypadku pacjentów, u których stwierdzono stożek rogówki. Poprzez uwypuklenie rogówki zmagają się oni z astygmatyzmem nieregularnym i krótkowzrocznością. Wówczas jedynym sposobem na skorygowanie wady wzroku jest zastosowanie twardych lub hybrydowych soczewek kontaktowych.  Choroba w 90% procentach przypadków dotyka obu oczu.
 

Stożek rogówki - charakterystyka choroby 

Przyczyny powstawania stożka rogówki nie zostały do końca odkryte, jednak duży wpływ na rozwój choroby mają czynniki genetyczne. Jeśli nasi rodzice cierpią na stożek rogówki, istnieje 10% ryzyka, że i nas dotknie to schorzenie. Wśród czynników wywołujących chorobę wymienia się także choroby atopowe, takie jak alergie i astma. W wyniku  choroby rogówka staje się coraz cieńsza i z biegiem czasu ulega zniekształceniu, prowadząc do nieregularnego astygmatyzmu i krótkowzroczności. Wszystko za sprawą słabnących wiązań kolagenowych w oku. Pierwsze objawy stożka rogówki często są lekceważone, gdyż należą do nich zaczerwienienie i swędzenie oczu, często mylone z alergią. Intensywne pocieranie oczu może przyspieszyć rozkład wiązań kolagenu w naszej rogówce, a to z kolei może przyspieszyć rozwój choroby. 
 

Soczewki hybrydowe - dla kogo będą odpowiednie? 

Soczewki hybrydowe to specjalny rodzaj soczewek, dedykowany osobom ze zdiagnozowanym stożkiem rogówki. Centrum soczewki zbudowane jest z twardej optycznej, a jej obwód - z miękkiej stabilizującej. Innowacyjna budowa soczewek sprawia, że są one niezwykle wygodne w codziennym użytkowaniu, a poprawę widzenia dostrzegą nawet osoby zmagające się z zaawansowaną postacią stożka rogówki. Pamiętajmy jednak o odpowiednim dbaniu o soczewki. Materiał, z którego zostały wykonane, jest niezwykle delikatny, dzięki czemu dobrze współpracuje z okiem i zapewnia mu dobre nawilżenie. Soczewki hybrydowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które skorzystały z metody Cross Linking, mającej na celu odbudowę wiązań kolagenowych poprzez nasączanie i naświetlanie rogówki. Zabieg ten służy trwałemu zatrzymaniu rozwoju choroby.
 

Ceny soczewek hybrydowych w Krakowie 

Zakup wysokiej jakości soczewek hybrydowych to wydatek około 1100 złotych. Prawidłowo użytkowany komplet powinien nam wystarczyć na okres 6 miesięcy. Soczewki hybrydowe pozwalają zminimalizować dyskomfort wynikający z choroby, jednak należy pamiętać, że nie wpływają one na przyczynę zmian chorobowych w oku. Przed doborem soczewek koniecznie warto zrobić sobie komplet badań pozwalający ocenić stopień zaawansowania choroby. Topografia rogówki, badanie szerokości źrenicy czy gęstości komórek śródbłonka to tylko niektóre z badań przeprowadzanych przez klinikę Vidium Medica.