Wtorek, 19 marca 2024

Stożek rogówki a okulary

20 listopada 2020

Stożek rogówki to wciąż jeszcze niezbyt dobrze znane schorzenie oczu. Może być jednak dość groźne, a z pewnością utrudniać życie. Schorzenie to polega na osłabieniu i odkształceniu rogówki oka. Zamiast normalnego kulistego kształtu, staje się ona stożkowata, przez co promienie słoneczne nie padają odpowiednio na siatkówkę i widziany obraz staje się zniekształcony. Nie do końca znane są przyczyny powstawania stożka rogówki, często jednak jest to dolegliwość dziedziczona. Ponadto do jej powstania może przyczynić się częste i intensywne pocieranie oczu, dlatego niejednokrotnie występuje u alergików. W przypadku stożka rogówki okulary korekcyjne najczęściej nie wystarczają, zwłaszcza na zaawansowanym etapie choroby. Wtedy trzeba sięgnąć po inne rozwiązania.

Jeśli chodzi o samą korektę widzenia, okuliści polecają twarde soczewki kontaktowe. Zakłada się je bezpośrednio na rogówkę. Są nieco mniejsze niż klasyczne szkła kontaktowe, dzięki czemu łatwo się je aplikuje. Są również sztywniejsze i bardzo dobrze przepuszczają tlen. Można używać ich długo, nawet do dwóch lat. Są bezpieczne i skuteczne w korygowaniu widzenia u osób ze stożkiem rogówki. Dobierane są indywidualnie do każdego pacjenta. Przed dobraniem soczewek wykonuje się topografię rogówki i na jej podstawie przepisane zostają soczewki odpowiadające parametrom rogówki danej osoby.

Metody leczenia stożka rogówki

Dla pacjentów, którzy zamiast doraźnej korekty widzenia woleliby trwały efekt i zapobiegnięcie pogorszenia się stożka rogówki istnieją rozwiązania operacyjne. Stożek rogówki leczy się zabiegowo na dwa sposoby.
Pierwszym jest wszczepienie pierścieni rogówkowych, znanych też jako pierścienie Intacs. Metoda ta polega na wprowadzeniu do oka niewielkich pierścieni wykonanych ze specjalnego materiału. Pierścienie mają kształt półkola. Ich zadaniem jest utrzymanie kształtu rogówki i nie pozwolenie, aby jej odkształcanie się postępowało, pogarszając wzrok coraz bardziej.
Inną możliwością jest laserowa operacja połączona z cross-linkingiem. Laserowo koryguje się wadę wzroku, a cross-linking ma dodatkowo zabezpieczać rogówkę. Ta nowoczesna metoda polega na wzmacnianiu rogówki poprzez tworzenie nowych połączeń między włóknami kolagenowymi. To właśnie z włókien kolagenowych składa się rogówka oka, a brakujące połączenia między nimi są jednym z powodów osłabienia rogówki. Dlatego też stworzenie nowych połączeń na rogówki pozwoli ją wzmocnić i tym samym zapobiega postępowi choroby.

Okulary po operacji stożka rogówki

Czy po operacji stożka rogówki potrzebne wciąż będą okulary? Wiele zależy od tego, jaki zabieg został wykonany. Jeśli jest to wszczepienie pierścieni Intacs okulary raczej na pewno nadal będą potrzebne. Pierścienie Intacs bowiem usztywniają jedynie rogówkę, nie mają wpływu na inne wady wzroku. W przypadku operacji laserowej połączonej z Crosslinkingiem może być tak, że okulary nie będą już potrzebne, ponieważ laserowo skorygowana zostanie na przykład występująca u pacjenta krótkowzroczność. Jednak na pytanie, czy wciąż potrzebne są okulary może odpowiedzieć jedynie lekarz okulista prowadzący dany przypadek.
Inaczej sprawa się ma jeśli chodzi o okulary słoneczne. Niezależnie od wybranej metody korygowania stożka rogówki, nadal konieczna będzie ochrona oczu przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Słońce emituje promieniowanie ultrafioletowe, które częściowo dociera do powierzchni Ziemi i zagraża naszym oczom. Operacje, czy nawet twarde soczewki kontaktowe nie chronią przed tymi promieniami UV. Dlatego też warto zaopatrzyć się w okulary słoneczne z dobrym filtrem UV.