Piątek, 9 grudnia 2022

Stożek rogówki - objawy

27 listopada 2020

Mało znanym, a stosunkowo często występującym schorzeniem oka jest stożek rogówki. Wprawdzie nie zagraża on całkowicie wzrokowi chorego, może powodować duży dyskomfort i utrudnić wykonywanie nawet najprostszych czynności. Rogówka to zewnętrzna część gałki ocznej. Ma dwie główne funkcje - chroni pozostałe elementy oka, ale także skupia promienie świetlne na siatkówce, umożliwiając widzenie. W wyniku różnych przyczyn rogówka może zostać osłabiona i stracić swój naturalny, kulisty kształt. Staje się stożkowata i stąd nazwa- stożek rogówki. Doprowadza to do znacznego pogorszenia widzenia.

Choroba nie ma jasno określonego przebiegu. Zdarza się, że rozwija się powoli w ciągu wielu lat, zdarza się też, że następują naprzemienne okresy polepszenia i pogorszenia wzroku. Istnieje kilka metod leczenia stożka rogówki, a przynajmniej osłabienia jej objawów. Jak jednak rozpoznać stożek rogówki i jakie są jego przyczyny?

Przyczyny stożka rogówki

Przyczyny powstawania stożka rogówki nie są do końca znane. Nie znaleziono dotychczas genu, który byłby odpowiedzialny za dziedziczność tego schorzenia, stwierdzono jednak, że jeśli ktoś w rodzinie pacjenta cierpiał na stożek rogówki, istnieje większe prawdopodobieństwo jego zdiagnozowania. Zauważono również, że stożek rogówki często występuje u pacjentów z innymi schorzeniami genetycznymi, jak choćby zespół Downa. Stożek rogówki niejednokrotnie diagnozowany jest także u alergików. Tutaj faktorem wpływającym na rozwój stożka może być częste pocieranie oczu, zwłaszcza w okresie nasilenia objawów alergicznych, co źle wpływa na stan rogówki i może doprowadzić do jej osłabienia i odkształcenia.

Objawy stożka rogówki

Niejednokrotnie zdarza się, że w początkowym etapie rozwoju stożka rogówki pozostaje on niezauważony. Wynika to z faktu, że niewielu pacjentów wie o istnieniu tego schorzenia, a jego objawy przypominają inne wady wzroku, a nawet po prostu przemęczenie oczu. Pacjenci, u których zdiagnozowano stożek rogówki wskazywali na takie objawy jak zaczerwienienie oczu, swędzenie i pieczenie. Często występuje też nadwrażliwość na światło. Innymi objawami może być widzenie efektu halo wokół przedmiotów, pogorszenie widzenia, zwłaszcza w ciemnościach, oraz widzenie mnogie.

Stożek rogówki - diagnoza i leczenie

Gdy zauważysz u siebie objawy pogorszenia wzroku, które mogą wskazywać na stożek rogówki, udaj się do okulisty. Wykona on odpowiednie badania. Sprawdzi, jak ostro widzisz w dal, zmierzy krzywiznę rogówki za pomocą krążka Placido. Krążek Placido pozwala na wykrycie nieregularności w kształcie rogówki. Ale to jeszcze nie wszystkie badania. Okulista może też sprawdzić rogówkę w lampie szczelinowej bądź wykonać retinoskopię. Lekarz może też zaobserwować inne objawy wskazujące na stożek rogówki, jak na przykład pierścien Kaysera-Fleischera, bądź objaw Mausona. To wszystko pozwoli okuliście postawić diagnozę. Następnie lekarz może zlecić topografię rogówki, dzięki której stwierdzi stopień zaawansowania choroby i wybierze odpowiednie leczenie.
Na początkowym etapie stożka rogówki okulary bądź soczewki kontaktowe mogą być wystarczające. W miarę rozwoju choroby jednak, korekcja okularowa może nie być wystarczająca. Lekarz może przepisać też krople do oczu z ryboflawiną. Substancja ta wspomaga tworzenie nowych połączeń między włóknami kolagenu, i w ten sposób wzmacnia rogówkę. Istnieje również kilka możliwości leczenia operacyjnego. Można zdecydować się na przeszczep rogówki, bądź wszczepienie pierścieni rogówkowych. Metody te jednak zaproponowane zostaną dopiero w ostateczności, gdy inne opcje nie będą już skuteczne.