Piątek, 9 grudnia 2022

Korekta stożka rogówki – ceny w Warszawie i Krakowie

13 kwietnia 2020

Rogówka to zewnętrzna błona gałki ocznej znajdująca się w jej przedniej części. Jest odpowiedzialna za skupianie wpadających do oka promieni świetlnych oraz ochronę jego wnętrza. Po przejściu przez rogówkę i soczewkę, światło jest ogniskowane na siatkówce. Następnie informacja przekazywana jest do mózgu. Abyśmy mogli widzieć wyraźnie, konieczne jest prawidłowe funkcjonowanie całego układu optycznego. Czasami kształt rogówki ulega pewnym deformacjom, co doprowadza do problemów ze wzrokiem. Najczęstszym schorzeniem występującym w tej części oka jest stożek rogówki. Na czym polega ta choroba i w jaki sposób się ją leczy? Jakie są ceny korekty stożka rogówki w największych miastach w Polsce? Odpowiedzi zawarliśmy w poniższym artykule.

Stożek rogówki – co to takiego?
W strukturze rogówki niektórych osób pojawiają się pewne zmiany. Dotyczy to przede wszystkim nadmiernego ścieńczenia i uwypuklenia błony w części środkowej. Taki stan określany jest jako stożek rogówki. Chorobie najczęściej towarzyszą takie objawy, jak: niewyraźne, rozmazane widzenie, nadwrażliwość na światło, wrażenie rozbłysków wokół źródła światła i pogorszenie ostrości wzroku. Lekarze nie są przekonani co do głównej przyczyny pojawienia się choroby. Wśród prawdopodobnych czynników ryzyka wymienia się m.in. predyspozycje genetyczne, urazy oka, niektóre choroby ogólnoustrojowe (np. zespół Downa) i towarzyszące schorzenia oczu (m.in. retinopatia wcześniaków oraz zapalenie spojówek).

Metody leczenia stożka rogówki
Współczesna okulistyka oferuje wiele skutecznych metod leczenia stożka rogówki. Popularne są zwłaszcza pierścienie Intacs oraz zabieg laserowy połączony z Crosslinkingiem. Pierwszy sposób polega na wszczepieniu do oka specjalnego półpierścienia, którego zadaniem jest spłaszczenie nadmiernie uwypuklonej części rogówki. Crosslinking polega natomiast na nasączeniu rogówki ryboflawiną i naświetleniu jej promieniami lasera. Dzięki takiemu działaniu tworzą się nowe połączenia kolagenowe, a struktura błony zostaje wzmocniona. Jeśli chodzi o metody laserowe stosowane w leczeniu stożka rogówki, należy wymienić także zabieg Topoguided. W trakcie operacji usuwa się zewnętrzny nabłonek rogówki, a następnie modeluje jej profil wykorzystując światło laserowe.

Ile kosztuje korekta stożka rogówki w Warszawie i Krakowie?
Usuwanie stożka rogówki niestety nie jest refundowane. Leczeniem schorzenia zajmują się jednak prywatne kliniki okulistyczne w największych miastach w Polsce. Ceny korekty stożka rogówki w Warszawie i Krakowie prezentują się bardzo podobnie. Przed zabiegiem niezbędne jest wykonanie badań kwalifikacyjnych. Obejmują m.in. dokładny wywiad lekarski, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, pełną topografię rogówki, pomiar gęstości komórek śródbłonka, badanie widzenia obuocznego, pomiar szerokości źrenicy oraz biometrię optyczną. Komplet takich badań, wraz z podsumowującą konsultacją lekarską, kosztuje około 290 zł. Wszczepienie pierścieni Intacs wykonywane w znieczuleniu miejscowym kroplowym to cena 5900 zł. Przeprowadzenie zabiegu Crosslinking to koszt w granicach 2500 zł. Natomiast metody laserowe (w tym: Topoguided), zalecane przede wszystkim pacjentom ze średniozaawansowaną postacią choroby, kosztuje 3500 zł. Istnieje także możliwość wykonania Crosslinkingu po wcześniejszym Topoguided: w tym przypadku cena wyniesie około 1500 zł. Najlepsze kliki okulistyczne udostępniają swoim pacjentom możliwość skorzystania z wygodnego systemy ratalnego.