Czwartek, 25 kwietnia 2024

Metody leczenia stożka rogówki - porównanie

26 kwietnia 2021

Stożek rogówki - co to jest?

Stożek rogówki to poważne, choć stosunkowo mało znane schorzenie. Jest coraz powszechniejsze, ale wiedza na jego temat wśród pacjentów jest wciąż dość ograniczona. Nie grozi całkowitą ślepotą, może jednak spowodować znaczne problemy z widzeniem i utrudnienie wykonywanie nawet prostych, codziennych czynności. Dotyka rogówkę - zewnętrzną część gałki ocznej, znajdującą się przed tęczówką. Rogówka jest bardzo ważna - skupia promienie świetlne, a także chroni soczewkę oka. Jest też ona silnie unerwiona. Zdarza się, że rogówka zostaje osłabiona, i ulega odkształceniu. Zamiast kulistego kształtu przyjmuje wówczas kształt stożkowaty, stąd nazwa schorzenia - stożek rogówki. Występuje często u alergików, i osób regularnie i mocno pocierających oczy. Niejednokrotnie powoduje nasilony astygmatyzm, obraz staje się rozmazany, pisane litery niewyraźne, nierzadki jest też efekt halo i wrażliwość na światło. Jeszcze do niedawna jedyną właściwie metodą leczenia stożka był przeszczep rogówki. Obecnie dostępne są inne zabiegi pozwalające zatrzymać rozwój stożka rogówki, a nawet znacznie poprawić jakość widzenia. Należy jednak pamiętać, że stożek rogówki to choroba postępująca, i konieczna będzie regularna kontrola lekarska, aby sprawdzać postęp i skuteczność wybranej metody leczenia.

Metoda Crosslinking

Pierwszym wartym wspomnienia zabiegiem jest crosslinking. Samodzielnie zabieg ten nie cofnie powstania stożka rogówki, świetnie sprawdza się jednak jako możliwość wzmocnienia osłabionej rogówki. Rogówka zbudowana jest z włókien kolagenowych. Oprócz intensywnego pocierania oczu jednym z powodów powstania stożka rogówki może być postępujący wiek, a co za tym idzie, zmniejszenie ilości kolagenu w organizmie i osłabienie połączeń między włóknami kolagenowymi także w oczach. W metodzie Crosslinking oko wystawia się na działanie promieniowania UVA, co pomaga w tworzeniu się nowych wiązań między włóknami kolagenowymi. Dzięki temu rogówka jest wzmocniona i dalsze jej odkształcanie się może być znacznie opóźnione. Zabieg ten poleca się najczęściej pacjentom na początkowym etapie stożka rogówki.

Zabieg Topoguided

Zabieg Topoguided to druga szeroko stosowana metoda walki ze stożkiem rogówki. Nazwa pochodzi od angielskiego topography-guided. Przed zabiegiem pacjent przechodzi serię badań i pomiarów w celu mapowania rogówki. Badania są bardzo dogłębne, tak, aby dokładnie zmierzyć i ocenić budowę rogówki i stopień jej odkształcenia. W ten sposób tworzona jest swoista mapa rogówki. Na jej podstawie za pomocą lasera modeluje się rogówkę, aby nadać jej pożądany kształt. Również ta operacja nie gwarantuje całkowitego uleczenia stożka, pozwala jednak na znaczną poprawę wzroku. Polecana jest pacjentom na bardziej zaawansowanym etapie choroby. Bardzo często łączy się zabieg Topoguided z zabiegiem crosslinkingu, dzięki czemu efekty są o wiele lepsze - rogówka nie tylko zostaje przywrócona do bardziej naturalnego kształtu, ale też wzmocniona, dzięki czemu na dłużej w tym kształcie pozostaje.

Pierścienie Intacs

Trzecim sposobem na zniwelowanie stożka rogówki są pierścienie Intacs. Używa się ich także w przypadkach uszkodzenia rogówki w wyniku urazu. Jest to metoda skuteczna i bezpieczna. Zaletą tej metody jest także to, że jest odwracalna- pierścienie mogą zostać wymienione lub usunięte, zależnie od potrzeb. W ramach zabiegu wszczepia się do soczewki przygotowane uprzednio pierścienie. Laserem wycinane są w rogówce tuneliki, w które następnie wprowadza się pierścienie Intacs. Są one dobrane indywidualnie dla każdego pacjenta. Ich zadaniem jest wzmocnienie i spłaszczenie rogówki, a także jej wyrównanie. Rekonwalescencja może trwać dość długo, bo nawet kilka tygodni, ale dzięki pierścieniom Intacs widzenie znacznie się poprawia.

 

Kliknij i dowiedź się więcej o metodach leczenia stożka rogówki -> https://vidiummedica.pl/korekta-stozka-rogowki/leczenie-stozka-rogowki/