Piątek, 29 marca 2024

Laserowa korekcja wzroku – poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

22 grudnia 2019

Laserowa korekcja wad wzroku to zabieg, który cieszy się coraz większą popularnością. Jeśli rozważasz pozbycie się okularów i zyskanie pełnej ostrości widzenia, z pewnością zainteresuj cię odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z laserową korekcją wad wzroku.

Laserowa korekcja wad wzroku jest dziś zabiegiem, jaki znajdziesz w ofercie każdej dobrej klinice okulistycznej. Rozpowszechnienie technologii laserowej zrewolucjonizowało okulistykę i sprawiło, że wiele problemów z oczami, w tym wady wzroku, można rozwiązać w ramach tak zwanej chirurgii jednego dnia – zabiegi są szybkie i nie wymagają konieczności pozostawania w szpitalu na noc. Dlatego cieszą się coraz większą popularnością wśród pacjentów. Oto, co trzeba o nich wiedzieć

Na czym polega laserowa korekcja wzroku?

Problemy z widzeniem takie jak krótkowzroczność czy nadwzroczność wynikają z nieprawidłowo ukształtowanej rogówki. Powoduje to, że promienie nie padają na siatkówkę, tylko za nią lub przed nią, co zniekształca obraz. Podczas zabiegu laserowej korekcji wad wzroku przy użyciu promieni laserowych modeluje się rogówkę tak, by przywrócić pełną ostrość widzenia. W zależności od potrzeb danego pacjenta używa się tu różnych technik i szczegóły zabiegu mogą się różnić – poinformuje o nich lekarz okulista kwalifikujący do zabiegu.

Jakie wady można skorygować?

Okulistyczne zabiegi laserowe dają bardzo duże możliwości korygowania krótkowzroczności, nadwzroczności oraz astygmatyzmu. W przypadku wad o dużym zakresie nie wszystkie metody są rekomendowane. Nie każdy zabieg pozwoli tez uporać się ze starczowzrocznością

Czy zabieg laserowej korekcji wzroku jest bezpieczny?

Tak, zabiegi laserowej korekcji wzroku są bezpieczne, ryzyko powikłań jest minimalne, pod warunkiem, że pacjent stosuje się do zaleceń lekarza okulisty dotyczących rekonwalescencji, przestrzega harmonogramu wizyt kontrolnych oraz aplikacji kropli po zabiegu.

Ile trwa rekonwalescencja po zabiegu?

Ścisła rekonwalescencja trwa przez pierwsze siedem dni po zabiegu: wówczas do oczu nie może dostać się woda, należy nosić okulary przeciwsłoneczne, aplikować krople, nie wolno schylać głowy ani gwałtownie nią poruszać, nie zaleca się też pracy przy komputerze i korzystania z innych ekranów. To też czas, gdy należy unikać jakiegokolwiek wysiłku – generalnie powinno się prowadzić bardzo oszczędny tryb życia. Następnie powoli można wracać do codziennych nawyków. Przez około trzy miesiące od zabiegu nie powinno się jednak pływać w basenie ani w zbiornikach otwartych naturalnych, należy tez unikać opalania, a wychodząc z domu w słoneczny dzień używać okularów z dobre jakości filtrem – koniecznie zamówionych u optyka. O trzech do sześciu miesięcy – stosownie do zaleceń okulisty – należy też unikać bardzo dużego wysiłku i wyczynowego uprawiania sportu.

Ile kosztuje zabieg laserowej korekcji wad wzroku?

W zależności od wybranej metody oraz kliniki, są to koszty od około 5 do 15 tysięcy złotych za jedno oko. W przypadku korygowania wady wzroku w obojgu oczach można zwykle liczyć na rabat. Warto wiedzieć, że większość klinik okulistycznych oferuje też możliwość skorzystania z kredytu na sfinansowanie zabiegu. Korzystny system ratalny sprawia, że zabieg laserowej korekcji wzroku nie stanowi tak dużego obciążenia dla budżetu domowego, jak w przypadku jednorazowej opłaty.