Sobota, 23 listopada 2024

Czy korekcja laserowa wzroku jest bolesna?

10 września 2021

O laserowej korekcji wzroku słyszeli w zasadzie wszyscy. Wiele osób ma wśród rodziny czy znajomych kogoś, kto takiemu zabiegowi się poddał. Wiemy mniej więcej na czym operacja polega i w jakich przypadkach można jej się poddać. Szczegóły jednak często pozostają niewiadomą. Jeśli masz wadę wzrok i rozważasz korekcję laserową, warto dowiedzieć się kilku szczegółów. Zabieg laserowy bowiem nie jest dla wszystkich, wymaga również przygotowania.
 

Jak się przygotować do zabiegu laserowej korekcji wzroku?

Przede wszystkim należy poddać się badaniom kwalifikacyjnym. Istnieją liczne przeciwwskazania do laserowej operacji wzroku, jeśli jednak okulista uzna, że dany pacjent się kwalifikuje, wybrana zostanie najbardziej optymalna spośród dostępnych metod i wyznaczony zostanie termin zabiegu.
Przed operacją istnieje seria zaleceń, do których należy się stosować. Na ogół od 2 do 4 tygodni przed zabiegiem należy zrezygnować z soczewek kontaktowych. Ich noszenie powoduje odkształcenie rogówki, a laserowa operacja musi być wykonana na rogówce w jej naturalnym kształcie, aby mogła być skuteczna. Ponadto, na kilka dni przed zabiegiem mogą zostać zlecone badania krwi, aby wyeliminować możliwość występowania stanu zapalnego w organizmie. Jeśli badania wykażą taki stan, operacja musi zostać przesunięta. Podobnie jest w przypadku infekcji, nawet tak zwykłych jak kata, lub miesiączki u kobiet.
Dobę przed zabiegiem trzeba zaprzestać noszenia makijażu, a także spożywania alkoholu. Makijaż może podrażnić oczy, a alkohol powoduje odwodnienie organizmu.
W dniu zabiegu natomiast warto poprosić bliską osobę o podwózkę do szpitala, lub zamówić taksówkę, nie zaleca się bowiem prowadzenia samochodu po laserowej operacji. Nie zapomnijmy też o okularach przeciwsłonecznych - po zabiegu oczy będą nadwrażliwe na światło.
 

Przeciwwskazania do laserowej korekcji wzroku

Jak zostało wspomniane, istnieje szereg przeciwwskazań do operacji laserowych. Niektóre eliminują możliwość przeprowadzenia zabiegu tylko na jakiś czas, jak wspomniane stany zapalne, czy infekcje. Inne zmuszą nas do przesunięcia terminu na bardziej odległy - tak jest w przypadku ciąży i karmienia piersią.
Jest też kilka czynników, które zupełnie uniemożliwiają przeprowadzenie operacji laserowej. Należy do nich zbyt cienka rogówka, stożek rogówki, zespół suchego oka, jaskra, niestabilna wada wzroku, czy zwyrodnienie plamki żółtej. Mogą to być też choroby niezwiązane ze wzrokiem, jak cukrzyca. Wreszcie, operacji laserowych nie wykonuje się u osób poniżej 21 roku życia.
 

Laserowa korekcja wzroku - czy boli?

Na szczęście laserowa korekcja wzroku jest całkowicie bezbolesna. Operację wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, po zaaplikowaniu na oko specjalnych kropli. Zabieg jest szybki, trwa około 20 minut i nie wymaga hospitalizacji; do domu można udać się tego samego dnia.