Zabieg SMILE jest obecnie najnowocześniejszą dostępną na rynku metodą laserowej korekcji wzroku. Należąca do tak zwanej trzeciej generacji zabiegów laserowych charakteryzuje się bardzo małą inwazyjnością w rogówkę, a co za tym idzie - wysokim bezpieczeństwem. Jest to również metoda szybka, skuteczna, rekonwalescencja po zabiegu następuje szybko, a ryzyko powikłań jest bardzo niskie.
Nazwa zabiegu SMILE nie ma właściwie nic wspólnego z uśmiechem, jest to akronim od angielskiego określenia na czym polega zabieg - Small Incision Lenticula Extraction, czyli usunięcie soczeweczki poprzez małe nacięcie. Co to właściwie oznacza? Jak wygląda zabieg? Komu jest polecany? I ile kosztuje?
Co to jest zabieg SMILE?
Do tej pory laserowe operacje korekcji wzroku bądź w ogóle nie ingerowały w budowę rogówki, ale to oznaczało długi czas odzyskania widzenia, bądź w ich ramach wykonywano spore nacięcie tworzące tak zwany płatek na rogówce, co groziło późniejszymi powikłaniami. Zbieg SMILE otwiera trzecią generację zabiegów laserowych.
Ta szybka, skuteczna i bezpieczna metoda jest obecnie coraz częściej polecana przez okulistów i wybierana przez pacjentów. W czasie zabiegu używany jest tylko jeden laser femtosekundowy. Bez naruszania górnych warstw rogówki laser wycina tak zwaną lentikulę, czyli soczeweczkę, w głębszych warstwach rogówki. Następnie wykonuje się maleńkie, maksymalnie 4mm nacięcie na powierzchni rogówki i przez to nacięcie usuwa się soczeweczkę. Taki zabieg pozwala na zmianę kształtu rogówki, a co za tym idzie, poprawę widzenia.
Zabieg trwa maksymalnie kilkanaście minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może odczuwać pieczenie i podrażnienie oka, wrażenie to powinno jednak zniknąć już na kilka godzin po zabiegu. Ze względu na małą inwazyjność zabiegu, czas rekonwalescencji jest krótki, a poprawa widzenia zauważalna niemal natychmiast.
Dla kogo zabieg SMILE będzie odpowiedni?
Zabieg SMILE pozwala leczyć krótkowzroczność i astygmatyzm. Można nią też skorygować połączenie tych dwóch wad. Metoda ta nie pozwala na zredukowanie dalekowzroczności. Możliwości metody SMILE są dość znaczne - leczy się nią krótkowzroczność do -10,00 dioptrii i astygmatyzm do 5,00 dioptrii.
Jak do każdej operacji laserowej korekcji wzroku, tak i do zabiegu metodą SMILE istnieje szereg przeciwwskazań. Operacje przeprowadza się na ogół u osób między 21 a 55 rokiem życia. Ciąża i okres karmienia piersią nie wykluczają wprawdzie całkowicie możliwości poddania się operacji, ale przesuwają ją w czasie. Istnieje też szereg uwarunkowań związanych z samym układem wzrokowym pacjenta. Zbyt cienka rogówka, odwarstwienie siatkówki, zbyt duża wada wzroku, niestabilna wada wzroku, zaćma, czy jaskra, to wszystko możliwe powody niezakwalifikowania do zabiegu.
Ile kosztuje zabieg SMILE w Krakowie?
Tak nowoczesna i polecana operacja jak ta metodą SMILE wiązać się może, oczywiście, z wysokimi kosztami. Przede wszystkim należy przejść dogłębne badania kwalifikacyjne. Obejmują one wywiad z lekarzem, topografię rogówki, badanie szerokości źrenicy, ciśnienia wewnątrzgałkowego, gęstość komórek nabłonka, czy biometrię optyczną. Samo badanie kwalifikacyjne to koszt od 200 do 300zł. Zabieg natomiast jest jednym z najdroższych obecnie dostępnych na rynku. Cena za operację jednego oka waha się od 4000 do 5000zł. W przypadku zabiegu na dwoje oczu kliniki oferują czasem niewielką zniżkę, ale należy przygotować się na wydatki rzędu 10 000zł, jeśli chcemy skorygować wzrok tą właśnie metodą. Po zabiegu czeka nas co najmniej jedna wizyta kontrolna, kolejne zaś mogą również być płatne - zazwyczaj w granicach 100zł.