Czwartek, 10 października 2024
Okuloplastyka jest dziedziną z pogranicza chirurgii plastycznej i okulistyki. To najczęściej wykonywane zabiegi plastyczne na świecie. Ich celem jest poprawa funkcjonowania aparatu ochronnego oka. Specjaliści z zakresu okuloplastyki zajmują się nie tylko korektą nieprawidłowości występujących w okolicy oczu, lecz także leczeniem zmian nowotworowych i tych powstałych na skutek urazów mechanicznych. Działania wykonywane w obrębie okuloplastyki przeprowadzane są nie tylko z przyczyn estetycznych, w wielu przypadkach mają bowiem wymiar leczniczy. Okuloplastyka obejmuje zabiegi chirurgiczne i laserowe. Poniżej znajdziesz informacje na temat najpopularniejszych z nich.
Blefaroplastyka
Najczęściej wykonywanym zabiegiem z zakresu okuloplastyki jest korekta powiek, tzw. blefaroplastyka. Opadanie powiek jest częstym problemem osób w wieku dojrzałym. Ma to związek z utratą elastyczności i wiotczeniem skóry, powodującym powstawanie tzw. nawisów. Problem dotyczy zarówno powiek górnych, jak i dolnych. Wśród przyczyn powodujących utratę jędrności górnych powiek wymienia się m.in. spadek napięcia mięśniowego, nadmiar skóry, choroby nowotworowe i uwarunkowania genetyczne. Z kolei opadanie powieki dolnej może być związane np. z nadmiarem podskórnej tkanki tłuszczowej, długotrwałą pracą przed komputerem i noszeniem nieodpowiednio dobranych soczewek kontaktowych. W zaawansowanej postaci opadanie powiek może doprowadzić do ograniczenia pola widzenia. Taki stan powoduje dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, stanowi też poważne niebezpieczeństwo np. podczas prowadzenia samochodu. Blefaroplastykę można wykonać tradycyjną metodą chirurgiczną lub przy użyciu urządzenia emitującego plazmę. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się blizn, w trakcie zabiegu cięcia przeprowadzane są wzdłuż linii zmarszczek. Okuloplastyka powiek górnych polega na nacięciu skóry w naturalnym fałdzie, czyli załamaniu powieki. Następnie usuwany jest nadmiar zwiotczałej tkanki. Ranę zamyka się na koniec bardzo cienkimi szwami. W przypadku powieki dolnej nacięcie wykonywane jest poniżej linii rzęs. W kolejnym etapie chirurg koryguje ułożenie tkanki tłuszczowej, usuwając tym samym worki pod oczami. Na koniec lekarz wycina nadmiar wiotkiej skóry i zakłada szwy. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa maksymalnie kilka godzin.
Inne zabiegi wykonywane w zakresie okuloplastyki
Okuloplastyka jest popularną metodą leczniczą praktykowaną nie tylko w korekcie opadających powiek. Stosuje się ją także w terapii innych przypadłości. Wśród pozostałych zabiegów przeprowadzanych przez lekarzy okuloplastyków znajdują się między innymi:
• usuwanie kępek żółtych (żółtaków, ksanomatoz),
• usuwanie gradówek,
• usuwanie zmian skórnych na powiekach (m.in. włókniaków miękkich, kaszaków, prosaków),
• usuwanie brodawek,
• korekcja odwinięcia i podwinięcia powiek,
• rekonstrukcja aparatu ochronnego oka (np. po wypadkach, poparzeniach, nowotworach),
• poprawa funkcjonowania przewodów łzowych,
• terapia kurczu powiek,
• usuwanie niedoskonałości skóry wokół oczu,
• usuwaniem zmian występujących na gałce ocznej (np. skrzydlika),
• usuwanie ciał obcych z tkanek znajdujących się w sąsiedztwie gałek ocznych.