Niedziela, 1 października 2023

Okuloplastyka - jakie zabiegi się do niej zaliczają?

30 kwietnia 2020

Okuloplastyka jest dziedziną z pogranicza chirurgii plastycznej i okulistyki. To najczęściej wykonywane zabiegi plastyczne na świecie. Ich celem jest poprawa funkcjonowania aparatu ochronnego oka. Specjaliści z zakresu okuloplastyki zajmują się nie tylko korektą nieprawidłowości występujących w okolicy oczu, lecz także leczeniem zmian nowotworowych i tych powstałych na skutek urazów mechanicznych. Działania wykonywane w obrębie okuloplastyki przeprowadzane są nie tylko z przyczyn estetycznych, w wielu przypadkach mają bowiem wymiar leczniczy. Okuloplastyka obejmuje zabiegi chirurgiczne i laserowe. Poniżej znajdziesz informacje na temat najpopularniejszych z nich.

Blefaroplastyka

Najczęściej wykonywanym zabiegiem z zakresu okuloplastyki jest korekta powiek, tzw. blefaroplastyka. Opadanie powiek jest częstym problemem osób w wieku dojrzałym. Ma to związek z utratą elastyczności i wiotczeniem skóry, powodującym powstawanie tzw. nawisów. Problem dotyczy zarówno powiek górnych, jak i dolnych. Wśród przyczyn powodujących utratę jędrności górnych powiek wymienia się m.in. spadek napięcia mięśniowego, nadmiar skóry, choroby nowotworowe i uwarunkowania genetyczne. Z kolei opadanie powieki dolnej może być związane np. z nadmiarem podskórnej tkanki tłuszczowej, długotrwałą pracą przed komputerem i noszeniem nieodpowiednio dobranych soczewek kontaktowych. W zaawansowanej postaci opadanie powiek może doprowadzić do ograniczenia pola widzenia. Taki stan powoduje dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu, stanowi też poważne niebezpieczeństwo np. podczas prowadzenia samochodu. Blefaroplastykę można wykonać tradycyjną metodą chirurgiczną lub przy użyciu urządzenia emitującego plazmę. Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się blizn, w trakcie zabiegu cięcia przeprowadzane są wzdłuż linii zmarszczek. Okuloplastyka powiek górnych polega na nacięciu skóry w naturalnym fałdzie, czyli załamaniu powieki. Następnie usuwany jest nadmiar zwiotczałej tkanki. Ranę zamyka się na koniec bardzo cienkimi szwami. W przypadku powieki dolnej nacięcie wykonywane jest poniżej linii rzęs. W kolejnym etapie chirurg koryguje ułożenie tkanki tłuszczowej, usuwając tym samym worki pod oczami. Na koniec lekarz wycina nadmiar wiotkiej skóry i zakłada szwy. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa maksymalnie kilka godzin.

Inne zabiegi wykonywane w zakresie okuloplastyki

Okuloplastyka jest popularną metodą leczniczą praktykowaną nie tylko w korekcie opadających powiek. Stosuje się ją także w terapii innych przypadłości. Wśród pozostałych zabiegów przeprowadzanych przez lekarzy okuloplastyków znajdują się między innymi:
    • usuwanie kępek żółtych (żółtaków, ksanomatoz),
    • usuwanie gradówek,
    • usuwanie zmian skórnych na powiekach (m.in. włókniaków miękkich, kaszaków, prosaków),
    • usuwanie brodawek,
    • korekcja odwinięcia i podwinięcia powiek,
    • rekonstrukcja aparatu ochronnego oka (np. po wypadkach, poparzeniach, nowotworach),
    • poprawa funkcjonowania przewodów łzowych,
    • terapia kurczu powiek,
    • usuwanie niedoskonałości skóry wokół oczu,
    • usuwaniem zmian występujących na gałce ocznej (np. skrzydlika), 
    • usuwanie ciał obcych z tkanek znajdujących się w sąsiedztwie gałek ocznych.