Sobota, 23 listopada 2024

Czym jest okuloplastyka?

20 kwietnia 2020

Podwinięte powieki, nadmiar skóry na dolnej lub górnej powiece, opadające łuki brwiowe czy nieprawidłowe ustawienie powiek stanowią nie tylko defekty kosmetyczne. Takie problemy mogą bowiem utrudniać nam widzenie oraz wpływać na obniżenie komfortu życia. Nowoczesne metody z pogranicza medycyny i chirurgii plastycznej pozwalają skutecznie zniwelować tego rodzaju dolegliwości. Ich wykonywaniem zajmują się lekarze specjalizujący się w dziedzinie okuloplastyki.

Okuloplastyka – co to takiego?

Terminem okuloplastyka określa się zabiegi chirurgiczne i laserowe przeprowadzane na powiekach oraz aparacie ochronnym oka. Wykonuje się je w warunkach ambulatoryjnych w zakresie tzw. chirurgii jednego dnia. Zabieg trwa maksymalnie kilka godzin, a pacjent może wrócić do wykonywania zwykłych czynności jeszcze tego samego dnia. Ryzyko wystąpienia powikłań jest znikome, a okres rekonwalescencji trwa bardzo krótko.

Problem opadających powiek

Powieki pełnią przede wszystkim rolę ochronną. Ich zadaniem jest ochrona delikatnych struktur oka przed urazami i zanieczyszczeniami. Rolą powiek jest także regulowanie dopływu światła do gałki ocznej. Bardzo ważną funkcją powiek jest ponadto rozprowadzanie na powierzchni oka filmu łzowego. Z problemem opadających powiek najczęściej borykają się osoby po czterdziestce. Takie dolegliwości występują także u osób otyłych oraz tych z jasną karnacją. Im cieńsza i bardziej wiotka skóra na powiekach, tym większe prawdopodobieństwo powstania tzw. nawisów. Jest to nie tylko defekt kosmetyczny, lecz także realny problem zdrowotny. Opadające powieki ograniczają pole widzenia, co może być dla nas nie tylko niewygodne, lecz także niebezpieczne. Potencjalnym zagrożeniem może być wtedy nawet tak rutynowa czynność jak prowadzenie samochodu. Jeśli problem dotyczy dolnej powieki, pojawia się zwiększone ryzyko rozwoju schorzenia zwanego zespołem suchego oka. Polega ono na niedostatecznym nawilżeniu spojówki i rogówki z powodu przyspieszonego odparowywania pokrywającego je filmu łzowego. Gdy zespołowi suchego oka towarzyszy opadanie dolnych powiek, narząd wzroku jest bardziej narażony na infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze.

Okuloplastyka w leczeniu zmian skórnych wokół oka

Dzięki okuloplastyce można nie tylko bezpiecznie skorygować nieprawidłowości związane z ułożeniem powiek, lecz także skutecznie wyleczyć zmiany skórne powstałe w okolicy oka. Należą do nich przede wszystkim gradówka oraz kępki żółte. Gradówka to jedna z najczęstszych przypadłości okolic oczu. Najczęściej powstaje na powiece dolnej, nieco rzadziej na górnej. Gradówka ma postać niewielkiego guzka. Co prawda nie jest on bolesny, jednak jego obecność może powodować pewien dyskomfort. Okuloplastyka przynosi szybką ulgę podrażnionym oczom i pozwala uchronić je przed infekcjami. Z kolei kępki żółte (inaczej: żółtaki) są zmianami tworzącymi się w obrębie powiek górnych. Ich powstanie często ma związek z podwyższonym poziomem cholesterolu, a tym samym może wskazywać na problemy z krążeniem.