Czwartek, 28 marca 2024

Krótkowzroczność i nadwzroczność – co musisz wiedzieć?

12 marca 2020

Wady wzroku są prawdziwą plagą! Coraz częściej mówi się wręcz, że problemy z widzeniem to najbardziej rozpowszechniona choroba cywilizacyjna, a więc taka, która jest następstwem otoczenia, w jakim żyjemy. Różne podaje się przyczyny tego zjawiska: nadmiar ekranów i monitorów, siedzący tryb życia, zły wpływ światła elektrycznego na pracę oczu, niewłaściwe żywienie i braki witamin… Faktem jest jednak, że problemy z widzeniem ma wielu z nas. Według statystyk ponad czterdzieści procent osób w wieku od 16 do 54 lat ma wadę wzroku. Warto zauważyć, że nie ma tu mowy o dzieciach i o osobach starszych, gdyby dodać te grupy okazałoby się, że w Polsce osoby widzące prawidłowo są… w mniejszości.

Jakie są najczęściej spotykane wady wzroku? Przede wszystkim są to tak zwane wady refrakcyjne, czyli będące wynikiem nieprawidłowego załamywania się promieni świetlnych w oku. W przypadku zdrowego oka promienie te skupiają się na siatkówce. Dlatego bez względu na to, czy patrzymy na przedmiot blisko nas czy daleko widzimy jego równie ostry obraz – pojawia się on na siatkówce. Do wad tych zaliczamy krótkowzroczność i nadwzroczność.

Krótkowzroczność pojawia się wówczas, gdy promienie padają przed siatkówką. Gdy więc patrzymy na przedmiot leżący dalej od nas, jego obraz będzie nieostry. W zależności od tego, jak duża jest wada, zmienia się zakres ostrego widzenia. I tak osoba z niewielką krótkowzrocznością będzie miała po prostu problem z odczytaniem numeru nadjeżdżającego autobusu, natomiast osoba z dużą krótkowzrocznością… może w ogóle autobusu nie zobaczyć, bo będzie widziała jedynie rozmazane, barwne plamy.

Wyróżnia się następujące stopnie krótkowzroczności:
Niska krótkowzroczność do −3,0 dioptrii
Średnia krótkowzroczność – od −4,0 do −7,0 dioptrii
Wysoka krótkowzroczność – powyżej −7,0 dioptrii

Krótkowzroczność jest najbardziej powszechną wadą wzroku. Badania pokazały, że w Europie ma ją blisko połowa mieszkańców. Co ważne, analiza wyników pokazała też, że rozkład wady nie jest równy we wszystkich grupach wiekowych. U osób młodszych, do 29 roku życia odsetek krótkowidzów jest dwukrotnie wyższy niż u osób starszych. Oznacza to, że wada ta robi się coraz powszechniejsza. Aby skorygować nieostre widzenie u krótkowidzów stosuje się soczewki rozpraszające wklęsło-wypukłe, można stosować też soczewki kontaktowe.

Nadwzroczność to wada odwrotna do krótkowzroczności. Występuje, gdy promienie skupiają się nie na siatkówce, jak przy widzeniu prawidłowym, ale za nią. Uniemożliwia to ostre widzenie przedmiotów znajdujących się blisko. Wada ta jest często mylona ze starczowzrocznością, bo jej objawy są podobne. Aby skorygować wadę należy używać soczewek skupiających. Stosuje się okulary korekcyjne oraz soczewki kontaktowe.

Zarówno krótkowzroczność jak i nadwzroczność można skutecznie usunąć stosując laserową korektę wad wzroku. Dzięki temu możesz podczas jednego zabiegu okulistycznego raz na zawsze pożegnać się z koniecznością noszenia okularów lub soczewek kontaktowych i odzyskać pełen komfort widzenia.

Laserowa korekcja nadwzroczności oraz krótkowzroczności możliwa jest przy bardzo dużym zakresie wady, więc nawet jeśli widzisz naprawdę źle, zabieg laserowy może być skutecznym rozwiązaniem twoich problemów ze wzrokiem.