Czwartek, 10 października 2024

Laserowa korekta wzorku – jak przebiega zabieg i co trzeba o nim wiedzieć?

18 marca 2020

Laserowa korekta wzroku to zabieg okulistyczny cieszący się coraz większym zainteresowaniem. Z roku na rok rośnie liczba pacjentów, którzy w klinikach okulistycznych takich jak Vidium Medica decydują się na pozbycie się krótkowzroczności, nadwzroczności czy astygmatyzmu metodą laserową. Nic dziwnego – wady wzroku uważane są już za choroby cywilizacyjne. Zdecydowana większość Polaków ma któraś z trzech wyżej wymienionych wad. I choć nie są one groźne, zdecydowanie obniżają komfort życia. Nie każdy chce i może korzystać z soczewek kontaktowych, a noszenie okularów w wielu sytuacjach jest niewygodne – na przykład przy zmiennej aurze, zimą, podczas uprawiania sportu… Dlatego możliwość odzyskania pełnej ostrości widzenia dzięki możliwościom nowoczesnych laserów jest tak cenna.

Co trzeba wiedzieć o laserowej korekcji wad wzroku?
Współczesne zabiegi laserowego usuwania wad wzroku wykonywane są przy użyciu tak zwanych laserów trzeciej generacji. Co to oznacza? Przede wszystkim – działają one bardzo krótko, co minimalizuje ryzyko wystąpienia skutków ubocznych w postaci uszkodzeń termicznych i blizn. Dzięki temu znacząco wzrosło bezpieczeństwo zabiegów. Poza tym dzięki sterowaniu przy użyciu komputerów zabiegi laserowe w okulistyce są wyjątkowo precyzyjne, dzięki czemu okulista może usuwać nawet bardzo duże i skomplikowane wady. Nowoczesne zabiegi laserowe pozwalają też na skrócenie okresu rekonwalescencji i szybki powrót do codziennych aktywności.

Czy każdy może skorzystać z laserowej korekty wad wzroku?
Choć zabiegi te są bezpieczne i coraz popularniejsze, niestety nie każdy może z nic skorzystać. Przeciwwskazania do laserowego zabiegu okulistycznego możemy podzielić na ogólne oraz okulistyczne. Przeciwwskazania ogólne to zły stan zdrowia, cukrzyca, schorzenia neurologiczne, kardiologiczne czy problemy hormonalne. Nie koryguje się też niektórych wad wzroku, przeciwwskazaniem mogą być też choroby oczu. Należy do tego dodać także przeciwwskazania czasowe – zabiegu laserowego nie wykonuje się u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, w przypadku alergików należy zaplanować go na czas poza szczytem uczuleń. Nie wykonuje się też zabiegu u pacjenta z jakąkolwiek infekcją.

Jeśli chodzi o wiek, za dolną granicę uznaje się 21 lat, choć w szczególnych przypadkach zabieg może być wykonany nieco wcześniej. Zdarza się też, że choć pacjent ma skończone 31 lat lekarz uznaje, że wada nie jest jeszcze ustabilizowana i zaleca odsunięcie zabiegu na późniejszy termin.

Należy pamiętać, że każdorazowo decyzję o zakwalifikowaniu danego pacjenta do zabiegu laserowej korekcji wad wzroku podejmuje lekarz okulista. Wykonuje on szczegółowe badania okulistyczne, często zleca też badania dodatkowe, by sprawdzić ogólny stan zdrowia. Zdarza się, że na przykład w przypadku wykrycia chorób tarczycy konieczna jest najpierw terapia endokrynologiczna, by wyregulować poziom hormonów.

Na czym polega zabieg laserowej metody usuwania wad wzroku?
Istnieją różne metody laserowej korekcji widzenia. W zależności od tego, jaką wybierzemy, zabieg przebiega nieco inaczej. Zawsze jednak polega on na wykorzystaniu promieniowania laserowego do wymodelowania rogówki. To właśnie nieprawidłowy kształt tej części oka odpowiada za to, że promienie nie padają właściwie na siatkówkę, tylko przed nią lub za nią, co powoduje nieostre widzenie.