Piątek, 9 grudnia 2022

Dlaczego laserowa korekta wzorku opłaca się od strony finansowej?

10 marca 2020

Pozbyć się okularów! Nigdy więcej rano nie człapać zaspanym krokiem do łazienki, by, ziewając, wyciągać pojemnik z soczewkami kontaktowymi i próbować umieścić je w ledwo otwierających się oczach. Nie panikować, gdy na wakacyjny wyjazd nie weźmie się płynu do soczewek lub pary okularów do czytania. Chyba wszyscy, którzy męczą się z wadą wzroku marzą o tym, by raz na zawsze się jej pozbyć. Bo choć oczywiście okulary mogą być interesującym i modnym dodatkiem, zupełnie inaczej jest nosić je dla ozdoby, a inaczej, gdy jesteśmy do tego zmuszeni.

Nic więc dziwnego, że pojawienie się laserowej korekty wzroku spotkało się z takim entuzjazmem okularników. Teraz w bezpieczny i bezbolesny sposób możemy raz na zawsze wyeliminować wadę wzroku ze swojego życia. Trzeba przy tym zaznaczyć, że laserowa korekta wzroku przynosi też korzyść pod względem finansowym.

Ile kosztuje wada wzroku?
Wada wzroku oznacza konieczność przeznaczania sporych pieniędzy, żeby zapewnić sobie wysoką jakość widzenia. Jakiego rzędu są to koszty? Wszystko zależy przede wszystkim od tego, czy wada wzroku jest już ustabilizowana, czy wciąż się zmienia – w tym drugim przypadku wydatki będą większe, bo wymaga to częstszej zmiany okularów. Wiele też zależy od tego, na ile skomplikowana jest wada – jeśli poza krótkowzrocznością mamy też astygmatyzm, szkła będą droższe. Również większa wada oznacza często droższe szkła – należy je dodatkowo pocieniać, by nie obciążały zanadto nosa. Nawet jeśli nie mamy dużych wymagać co do oprawek okularów i nie marzymy o najmodniejszym modelu to same szkła kosztują co najmniej kilkaset złotych. Należy pamiętać, że warto mieć tez zapasową parę, na wypadek, gdyby coś się stało z okularami podstawowymi. Przy wadzie wzroku trzeba tez zainwestować w korekcyjne okulary przeciwsłoneczne, które są oczywiście znacznie droższe od tych, które posiadają jedynie zwykłe szkła z filtrem. W przypadku używania soczewek kontaktowych również koszty są niebagatelne. Choć w obecnych czasach soczewki możemy kupić dość tanio, przez cale życie uzbiera się spora suma.

Ile kosztuje laserowa korekta wzroku?
Ceny laserowej korekty wzroku zależą od dwóch czynników: metody, jaka wybierzemy oraz miasta, w jakim leży dana klinika. Najdrożej jest oczywiście w Warszawie. O jakiego rzędu kwotach mówimy? Na przykład korekta laserowa metodą femtoLASIK vOptimum kosztuje w klinice Viudiummedica 3700 zł. Średnio możemy więc uznać, że cena trwałego pozbycia się wady wzroku to od 2500 do 5000 zł. Wiele zależy tez od tego, czy laserowa korekta wzroku przeprowadzana jest w jednym oku czy w dwóch.

Czy to dużo? Oczywiście nie jest to kwota niezauważalna w budżecie, jednak warto pamiętać, że wydatek ten zwróci nam się w ciągu kilku lat po zabiegu, gdy nie będziemy już musieli używać okularów, soczewek kontaktowych i towarzyszących im akcesoriów. Dodajmy do tego zdecydowanie większy komfort codziennego funkcjonowania – który jest bezcenny…

Oczywiście zawsze możemy tez skorzystać z ratalnego systemu finansowania zabiegów. Wiele klinik okulistycznych współpracuje z instytucjami finansowymi, które oferują korzystne pożyczki pozwalające na sfinansowanie droższych zabiegów i spłacanie niewielkich kwot każdego miesiąca, co z pewnością będzie łagodniejsze dla domowego budżetu.