Sobota, 20 kwietnia 2024

Korekta stożka rogówki – na czym polega i jak przebiega zabieg?

13 października 2019

Stożek rogówki jest chorobą powodującą stopniową deformację rogówki. Schorzeniu najczęściej towarzyszy bardzo szybko narastający astygmatyzm – osoby, u których rozwija się choroba, często zgłaszają się do okulisty prosząc o zmianę okularów na silniejsze. Najczęstszymi objawami stożka rogówki jest szybkie pogarszanie jakości widzenia. Chory zaczyna mieć coraz większe problemy z ostrością wzroku. Obraz staje się niewyraźny i rozmyty – chorzy opisują to jako specyficzne wrażenie „załamywania się” obrazu. Stożek rogówki może rozwijać się przez długi czas, początkowo zupełnie bezobjawowo. Niekiedy zdarza się także nagłe zaostrzenie dolegliwości, czemu towarzyszy ból i silne zamglenia widzenia. Czym jest stożek rogówki? Na czym polega operacyjna korekta stożka rogówki? Jak przebiegają takie zabiegi?

Co to jest stożek rogówki?
Rogówka jest przezroczystą strukturą znajdującą się w przedniej części oka. Ze względu na wyjątkowe zdolności skupiające, funkcją rogówki jest załamywanie i skupianie wpadających do oka wiązek światła. Dzięki pracy rogówki postrzegamy obraz, na który patrzymy, jako wyraźny i ostry. Choć rogówka jest strukturą nieunaczynioną, znajduje się w niej wiele zakończeń bólowych. Z tego względu wszelkie mechaniczne urazy rogówki odczuwamy jako bolesne. Zdrowa rogówka ma kształt kulisty – struktura ściśle przylega do znajdującej się pod nią siatkówki, od której oddziela ją jedynie substancja zwana cieczą wodnistą. Gdy dochodzi do ścieńczenia i deformacji rogówki polegającej na przybraniu przez nią kształtu charakterystycznego stożka, mówimy o stożku rogówki.

Leczenie stożka rogówki
Jedyną skuteczną metodą leczenia stożka rogówki jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Co prawda istnieją sposoby poprawy jakości widzenia u chorych ze stożkiem rogówki (np. stosowanie twardych lub hybrydowych soczewek kontaktowych), jednak są to jedynie metody doraźne, nie leczące samej choroby. Wśród metod operacyjnych stosowanych w terapii stożka rogówki wymienia się:
• wszczepienie pierścieni Intacs,
• zabieg Cross Linking,
• zabieg Topoguided.
Pierścienie Intacs
Podczas tego zabiegu w oku pacjenta umieszcza się specjalne pierścienie, których zadaniem jest skorygowanie krzywizny rogówki. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie laserem, przez które pierścienie są wprowadzane do oka. Zabieg jest szybki i w pełni bezbolesny.

Cross Linking
Zabieg Cross Linking należy do najbardziej innowacyjnych metod leczenia stożka rogówki. Pierwszy etap operacji polega na nasączeniu rogówki roztworem witaminy B2. Następnie przystępuje się do naświetlenia rogówki skoncentrowanym promieniowaniem UV. Takie działanie sprzyja tworzeniu się nowych włókien kolagenowych rogówki, a tym samym powoduje jej wzmocnienie i stabilizację.

Topoguided
Kolejnym nowoczesnym zabiegiem stosowanym do korygowania stożka rogówki jest Topoguided. Po operacji rogówka wraca do prawidłowego kształtu, a stożek rogówki zostaje wyeliminowany. W zabiegu, polegającym na laserowym wyrównaniu powierzchni rogówki, wykorzystuje się obraz uzyskany w trakcie topografii rogówki. Często Topoguided wykonywany jest wraz z Cross Linking.