Sobota, 23 listopada 2024

Operacja zaćmy w Vidium Medica – co trzeba wiedzieć?

1 października 2019

Zaćma jest chorobą, która nieleczona może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Pojawienie się zaćmy ma związek z postępującym w czasie zmętnieniem soczewki oka. W przeważającej większości przypadków ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem. Jednak zdarza się też tak, że choroba może rozwinąć się u noworodków oraz bardzo małych dzieci. Bez względu na to, z jakim rodzajem zaćmy mamy do czynienia, konieczne jest jak najszybsze podjęcie właściwej dla niej terapii. Jednym z najlepszych ośrodków leczenia zaćmy w Polsce jest klinika okulistyczna Vidium Medica. W dzisiejszym poradniku odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania odnośnie operacji zaćmy w Vidium Medica.


Czy można wyleczyć zaćmę inaczej niż operacyjnie?

Niestety, nie istnieją żadne inne skuteczne sposoby leczenia zaćmy niż metody operacyjne. W terapii zaćmy nie sprawdzą się zatem nawet bardzo silne okulary korekcyjne, ponieważ choroba ma charakter postępujący – jeśli w porę nie zostanie przeprowadzona operacja, prędzej czy później chory całkowicie utraci możliwość widzenia.


Jak wygląda kwalifikacja do operacji usunięcia zaćmy w Vidium Medica?

Pierwszym etapem na drodze do operacyjnego usunięcia zaćmy jest umówienie się na rozmowę kwalifikacyjną. Podczas pierwszej wizyty lekarz okulista przeprowadza z pacjentem wywiad medyczny. Uzupełnieniem wywiadu jest wykonanie badań okulistycznych. Należą do nich: subiektywna ocena ostrości wzroku, komputerowe badanie wzroku, badanie w lampie szczelinowej, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, topografia rogówki, biometria optyczna, pomiar gęstości komórek nabłonka oraz badanie OCT. W trakcie wizyty kwalifikacyjnej następuje także wybór implantu, który ma zostać wszczepiony w miejsce chorej soczewki.


Jak przebiega operacja usunięcia zaćmy?

Operacja usunięcia zaćmy składa się z dwóch etapów. Na początek chirurg wykonuje niewielkie nacięcie w rogówce. Następnie lekarz usuwa przez nie zmętniałą soczewkę oka. Drugim etapem jest wszczepienie do oka wybranego wcześniej implantu wewnątrzgałkowego.


Ile trwa operacja usunięcia zaćmy?

Operacja usunięcia zaćmy nie należy do zabiegów skomplikowanych. W Vidium Medica zabieg trwa około 15-20 minut.


Czy zabieg usunięcia zaćmy jest bolesny?

Nie, operacja usunięcia zaćmy jest zabiegiem w pełni bezbolesnym. W trakcie zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe kroplowe, a pacjent cały czas utrzymuje kontakt z personelem medycznym. Podczas całej operacji nad stanem pacjenta czuwa lekarz anestezjolog.


Czy muszę zostać w szpitalu na noc?

Dzięki innowacyjnym metodom leczenia zaćmy stosowanym w Vidium Medica pacjent może opuścić klinikę już dwie godziny po operacji. Usunięcie zaćmy przeprowadzane jest w ramach chirurgii jednego dnia.


Czy istnieje ryzyko powikłań pooperacyjnych?

Z racji tego, że w trakcie zabiegu wykonywane jest jedynie niewielkie nacięcie, a sama operacja jest małoinwazyjna, ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych jest praktycznie zerowe lub bliskie zeru.


Na jaki efekt po operacji mogę liczyć?

Operacja usunięcia zaćmy zapewnia pacjentowi o wiele większy komfort widzenia. Znika wrażenie poświaty i nieostrości wzroku.

Nie czekaj! Kliknij i sprawdź ceny zabiegów w Krakowie oraz Warszawie. Poznasz je, klikając w nazwę wybranego miasta.