Czwartek, 25 kwietnia 2024

Zabieg EBK

28 lipca 2020

Rozwój nauki pozwolił na opracowanie skutecznych i bezpiecznych metod leczenia wad wzroku na stałe. Jeśli więc nie możesz przekonać się do soczewek kontaktowych, a noszenie okularów cię denerwuje, możesz spytać lekarza o możliwości wykonania laserowej korekcji wzroku. W zależności od wady wzroku i indywidualnych potrzeb pacjenta, okulista będzie w stanie dobrać najlepszą metodę. Zabieg EBK to jedna z możliwych opcji laserowej korekcji wzroku. Polecana jest szczególnie pacjentom o cienkiej rogówce, a także tym, którzy uprawiają sporty i prowadzą aktywny tryb życia. Co warto wiedzieć o EBK i jak się przygotować?

Kwalifikacja do zabiegu EBK

Ostateczna decyzja o zabiegu należy zawsze do pacjenta, jednak lekarz okulista musi zaświadczyć, że dana osoba kwalifikuje się do określonej operacji. W przypadku każdego zabiegu laserowego istnieje szereg przeciwwskazań, i aby upewnić się, że będzie to bezpieczne, należy skonsultować się ze specjalistą.
Kwalifikacja do zabiegu EBK następuje w dwóch etapach. Pierwszy to wywiad, w którym pojawiają się pytania o wiek, styl życia, przebyte choroby. Kobiety mogą spodziewać się pytań o planowaną ciążę i antykoncepcję hormonalną. Wywiad pozwala określić, czy nasz stan zdrowia i styl życia pozwala na przeprowadzenie zabiegu laserowego EBK. Etap drugi to badanie wzroku. Okulista ocenia stan rogówki, mapuje ją, następnie bada pole widzenia, ciśnienie wewnątrzgałkowe i wielkość źrenicy. Wykonuje się także USG gałki ocznej. Na podstawie tych wszystkich informacji lekarz może podjąć decyzję o kwalifikacji do zabiegu EBK.

Przebieg zabiegu EBK

Krok pierwszy przy laserowym zabiegu EBK to, podobnie jak w przypadku innych operacji znieczulenie oka. Następuje to poprzez wpuszczenie do oka kropli znieczulających. Cały zabieg trwa krótko, więc nie ma potrzeby stosowania bardziej zaawansowanych metod znieczulenia.
Zabieg charakteryzuje się tym, że usuwany jest cały nabłonek rogówki. Jest to jedyna część oka, która jest w stanie całkowicie się zregenerować. Usunięcie go przy zabiegu EBK tworzy doskonałe warunki do precyzyjnego skorygowania rogówki laserem excimerowym. Gdy nabłonek jest już usunięty, używa się lasera do korekcji rogówki i przywrócenia jej odpowiedniego dla zdrowego oka kształtu. Na rogówkę zakłada się również specjalną soczewkę opatrunkową, która chroni gałkę oczną i przyspiesza gojenie.
Cała procedura trwa około minuty na jednym oku. Jest to błyskawiczny, bezpieczny, a przede wszystkim bardzo skuteczny zabieg.

Po zabiegu EBK

Ochronna soczewka kontaktowa zakładana w czasie operacji to nie jedyny sposób na wspomaganie gojenia i rekonwalescencji oka. Opatrunkową soczewkę nosi się przez kilka dni. Zdjęcie jej wcześniej może grozić powikłaniami, zakażeniem, stanem zapalnym, czy krwawieniem. Dlatego tak ważne jest, by stosować się dokładnie do zaleceń lekarza. Dodatkowo okulista może przepisać krople z antybiotykiem i krople nawilżające. Wszystko to, aby uchronić się przed powikłaniami i przyspieszyć gojenie. Tuż po zabiegu nie wolno prowadzić samochodu, warto więc poprosić bliską osobę o pomoc, tak, żeby bezpiecznie wrócić do domu po operacji.
Pacjentom zaleca się odpoczynek bezpośrednio po zabiegu EBK. Dobrym pomysłem będzie klika godzin snu i zasłonięcie okien, jako, że oczy będą szczególnie wrażliwe na drażniące światło. Przez jakiś czas lepiej unikać czytania książek, oglądania telewizji i pracy przy komputerze. Nie zaleca się też makijażu oczu, czy intensywnej aktywności fizycznej. Aby oko odpowiednio się zagoiło i zregenerowało, warto dać mu czas na rekonwalescencję.