Sobota, 20 kwietnia 2024

Laserowa korekta wzroku – jaką metodę wybrać?

3 kwietnia 2020

Laserowa korekta wzroku to zabieg, który budzi coraz większe zainteresowanie pacjentów. Nic dziwnego – możliwość odzyskania pełnego komfortu widzenia i uwolnienie się od konieczności noszenia okularów czy zakładania soczewek kontaktowych to od dawna było marzenie większości osób borykających się z wadami wzroku, które – nawet jeśli są niewielkie – potrafią uprzykrzyć codzienne życie.

Jednak chyba każdy, kto zaczyna się interesować tym tematem, na początku czuje się nieco zdezorientowany. Nazwy i opisy zamieszczone na stronach klinik okulistycznych brzmią tajemniczo, opinie na ich temat też są bardzo różne. Jak się w tym odnaleźć? Jaką metodę laserowej korekty wzroku wybrać? Czy ten zabieg na pewno jest bezpieczny?
Zacznijmy od tego, że nie ma jednoznacznie najlepszej metody laserowej korekty wzroku. Ostateczną rekomendację przygotowuje lekarz okulista kwalifikujący pacjenta do zabiegu. Możemy jednak wyróżnić trzy najpopularniejsze metody zabiegów laserowych, które przywracają ostrość widzenia.

FemtoLASIK vOptimum to zabieg, który może być wykonywany metodą WF Optimized lub metodą SCA. FemtoLASIK vOptimum możemy określić mianem metody głębokiej. W czasie zabiegu dochodzi do odpreparowania płatka rogówki oraz odchylenia go, do czego wykorzystywany jest laser femtosekundowy. Następnie przy użyciu lasera excimerowego rogówka jest na nowo formowana. Trwa to bardzo krótko, dzięki czemu płatek rogówki bardzo szybko zajmuje swoje wcześniejsze miejsce, co umożliwia mu zassanie się tak, że praktycznie nie są widoczne brzegi nacięcia. Dzięki temu rekonwalescencja po zabiegu jest wyjątkowo krótka. Dlatego też ta metoda polecana jest dla osób, którym zależy na jak najszybszym powrocie do pełnej swobody codziennego funkcjonowania. Już następnego dnia po zabiegu pojawia się zadowalająca jakość widzenia, niewielkie są też dolegliwości związane z wysuszeniem oka. Metoda ta pozwala na skorygowanie wady wzroku w zakresie od -6,0 do +2,00 dioptrii i do 2,0 dioptrii astygmatyzmu.

FemtoLASIK vDesign to metoda, która różni się od opisanej wyżej jedynie bardziej spersonalizowanym podejściem do pacjenta. Przebieg i zasada działania lasera jest tu identyczna. Jednak ze względu na to, że jest to zabieg wręcz „szyty na miarę”, ta metoda laserowej korekty wzroku rekomendowana dla osób o dużych wadach. Przy zastosowaniu tej metody możemy korygować wady w naprawdę dużym zakresie: od -12,0 do +6,0 dioptrii i 6,0 dioptrii astygmatyzmu. Metoda ta znakomicie sprawdzi się też u osób, które ze względu na nietypową budowę oka lub poważniejsze problemy okulistyczne nie mogą skorzystać z innych zabiegów laserowych.

ReLEx® SMILE to metoda laserowej korekty wzroku należąca do tak zwanych zabiegów trzeciej generacji, a więc wyjątkowo nowoczesnych. Podczas zabiegu okulista używa lasera femtosekundowego VisuMax®. Za jego pomocą dokonuje wypreparowania z istoty właściwej rogówki tak zwanej mikrosoczewki, która następnie jest usuwana poprzez nacięcie na powierzchni oka. Pozwala to na bardzo precyzyjną poprawę parametrów widzenia. Dzięki wykorzystaniu niewielkiego nacięcia zabieg jest krótki i bezbolesny, a występujący po nim dyskomfort i pieczenie szybko ustępują. Niewielkie jest też prawdopodobieństwo, że pojawi się zespół suchego oka, nawet jeśli krótko po zabiegu oko może być przesuszone.