Czwartek, 10 października 2024

Jak dbać o soczewki?

14 grudnia 2020

​Soczewki kontaktowe działają podobnie do okularów - mają za zadanie poprawienie naszego wzroku. Na rynku dostępne jest wiele różnych rodzajów soczewek, dlatego, jeśli zastanawiamy się nad ich doborem - najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Jakie mamy rodzaje soczewek kontaktowych?
 
W pierwszej kolejności możemy podzielić soczewki na tę miękkie, najczęściej spotykane, które dobrze dostosowują się do oczu. Choć wymagają one częstej wymiany wpływ to dobrze na higienę naszych oczu. Soczewki twarde wykorzystuje się w przypadku m.in. stożka rogówki. Soczewki te są trwalsze, ale nie są tak komfortowe w noszeniu, jak te najpopularniejsze. Innym podziałem jest ten opracowany ze względu na zastosowanie. Sferyczne dobrze sprawdzą się przy dalekowzroczności i krótkowzroczności, a toryczne polecane są astygmatyką. Istnieją także soczewki progresywne, które polecane są zwłaszcza osobom starszym. Ostatnim popularnym kryterium jest na czas ich zastosowania - mogą to być albo soczewki jednodniowe, albo takie, które możemy używać wielorazowo - nawet przez kilka tygodni.
 

Soczewki hybrydowe i miniskleralne - czym się różnią?

Soczewki hybrydowe łączą w sobie właściwości soczewek miękkich i twardych. Co to znaczy? Centralna część soczewki wykonana jest ze sztywnego tworzywa o właściwościach tlenoprzepuszczalnych. To ona ma za zadanie korygowanie naszego wzroku. Obwód soczewek jest natomiast wykonany z hydrożelowego materiału, aby ich noszenie było dla pacjenta komfortowe. Soczewki tego typu wykorzystuje się u osób ze zdiagnozowanym stożkiem rogów i astygmatyków. Ich trwałość zwykle producenci określają na ok. pół roku - po tym czasie musimy je wymienić na nowe. 
Soczewki mineralne natomiast charakteryzują się tym, że styk między okiem a soczewką zachodzi na twardówce - są to znacznie większe soczewki niż standardowe, mają bowiem nawet do 18 mm, gdzie klasyczne soczewki mają średnicę do 10 mm. Soczewki tego typu są świetnym rozwiązaniem dla osób, które cierpią na zespół suchego oka - dzięki ograniczonej cyrkulacji łez pod szkłem kontaktowym nasze oczy pozostają stale nawilżone. 
 

Jak przechowywać soczewki?

W przypadku, gdy stosujemy soczewki wielokrotne użytku, musimy je odpowiednio przechowywać, gdy nie znajdują się one w naszym oku. Potrzebny będzie do tego płyn pielęgnacyjny i pojemnik. Sam pojemnik na soczewki powinniśmy dość regularnie wymieniać - nie rzadziej niż raz na kwartał. Powinniśmy go także płukać w płynie po każdym wyjęciu soczewek. Pamiętajmy także o dobrym doborze wspomnianego płynu - nie może to być woda czy sól fizjologiczna, a specjalny preparat. Po całym dniu użytkowania soczewki należy płukać płynem i umieścić w pojemniku pielęgnacyjnym nim wypełnionym. Co ważne - soczewki muszą być całe zanurzone w płynie. 
 

Jaki płyn do soczewek wybrać?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, przy soczewkach wielokrotne użytku konieczny będzie zakup płynu pielęgnacyjnego (soczewki jednorazowe nie wymagają od nas praktycznie żadnej ich pielęgnacji). Zapewni nam on nie tylko bezpieczeństwo (nosząc brudne soczewki, narażamy się na infekcje), ale także komfort użytkowania soczewek w życiu codziennym. Płyn pielęgnacyjny najlepiej dobrać u specjalisty, który jest odpowiedzialny za korygowanie naszego wzroku - jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy jesteśmy alergikami, a przede wszystkim - preparat musi być kompatybilny z używanym rodzajem szkieł kontaktowych.