Czwartek, 10 października 2024
Laserowa korekcja wzroku to najlepsza metoda, żeby zrezygnować raz na zawsze z okularów. Zabieg jest stosunkowo prosty, bezbolesny i bezpieczny. Wyjaśniamy, na czym polega i czego możesz się spodziewać.
Od hasłem: laserowa korekcja wad wzroku kryją się tak naprawdę różne metody. Łączy je jedno – wszystkie to tak zwana chirurgia jednego dnia, to znaczy, że pacjent po zabiegu tylko krótko odpoczywa na sali pooperacyjnej, i nie musi w klinice zostawać na noc. Niezależnie od wybranej metody sam zabieg korygowania wad wzroku zajmuje niewiele – zwykle od przygotowania pacjenta do jego przeniesienia na salę pooperacyjną upływa nie więcej niż trzydzieści minut.
Na czym polega zabieg laserowej korekcji wad wzroku?
Mówiąc najogólniej – okulista używa laserowa, aby wymodelować rogówkę, która nieprawidłowo załamuje promienie. To właśnie niewłaściwe uksztaltowanie rogówki sprawia, że widzimy nieostro przedmioty położone daleko lub blisko, a więc jesteśmy dalekowidzami lub krótkowidzami.
Kwalifikacja do zabiegu
Jeśli podjęliśmy decyzje, że chcemy pozbyć się wady wzroku, musimy udać się do kliniki okulistycznej na kwalifikację. Lekarz przeprowadzi wnikliwy wywiad oraz dokładne badanie wzroku, by ocenić, czy możemy podać się zabiegowi, a jeśli tak – jaka metoda będzie w naszym przypadku najbardziej zalecana. Zdarza się, że lekarz zaleca też wykonanie dodatkowych badan ogólnych, na przykład badań krwi czy badan poziomu hormonów tarczycy. Kwalifikacja jest niezbędnym elementem całej procedury.
Przebieg zabiegu
Zabiegi z zakresu chirurgii refrakcyjnej przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowy, które jest aplikowane do oczu w postaci kropli. Podczas całego zabiegu pacjent leży na specjalnym łóżku gwarantującym stabilizację głowy. Powieki są przytrzymywane, co zabezpiecza je przed mruganiem. W zależności od metody, używa się jednego lub dwóch laserów.
Popularna metoda femtoLASIK polega na tym, że w pierwszym etapie zabiegu preparowany jest płatek rogówki. Następnie drugi laser modeluje rogówkę, korygując wadę, po czym płatek rogówki umieszczany jest na swoim miejscu. Nad wyjątkową precyzją ruchów lasera działa system Eye Tracker.
Metoda SMILE c wykorzystuje tylko jeden laser. Tworzy on mikrosoczewkę, która jest usuwana przez mikro nacięcie na powierzchni oka.
Po zabiegu pacjent spędza około trzydziestu minut w pozycji leżącej. W pokoju wypoczynkowym przez cały ten czas towarzyszy mu lekarz wykonujący zabieg. To dobry moment, by omówić dokładnie zalecenia na czas rekonwalescencji, a także poinformować pacjenta o wszystkich wizytach kontrolnych. W tym czasie pacjent może też od razu zadać lekarzowi pytania i wyjaśnić wszystkie nurtujące go wątpliwości.
W niektórych przypadkach zdarza się, że pacjent musi pozostać nieco dłużej – jednak najpóźniej po 2-3 godzinach lekarz wykonuje ostatnią kontrolę pozabiegową oczu.
Po czasie wypoczynku możemy już wyjść z kliniki i wrócić do domu. Pamiętajmy, że potrzebujemy tutaj wsparcia drugiej osoby, bo absolutnie nie możemy prowadzić samochodu. Po zabiegu nie stosuje się klasycznych opatrunków, ich rolę odgrywają specjalne soczewki ochronne nakładane na oczy. Od tego czasu zaczyna się rekonwalescencja – należ dbać o to, by oszczędzać oczy, unikać patrzenia w ekrany i jakiegokolwiek wysiłku. Przestrzeganie zaleceń okulisty dotyczących rekonwalescencji gwarantuje, że zabieg będzie całkowicie bezpieczny.
Więcej o zabiegu laserowej korekcji wzroku dowiesz się tutaj -> https://vidiummedica.pl/laserowa-korekcja-wzroku/jak-przebiega-zabieg-laserowej-korekcji-wzroku/