Sobota, 23 listopada 2024

Kwalifikacja na laserową korekcję wzroku – dla kogo jest ten zabieg?

11 grudnia 2019

Nie musieć nosić okularów ani soczewek kontaktowych i zawsze widzieć ostro! Oto marzenie wielu osób mających wady wzroku. Teraz można je spełnić dzięki laserowej korekcji wzroku. Czy możesz skorzystać z takiego zabiegu? Sprawdź, na czym polega kwalifikacja do niego.

Laserowa korekcja wad wzroku to dziś jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w klinikach okulistycznych. Nic w tym dziwnego – liczba osób z wadami wzroku jest duża i wciąż rośnie, a konieczność noszenia okularów czy soczewek kontaktowych obniża jednak komfort codziennego funkcjonowania. Dlatego perspektywa bezpiecznego, bezbolesnego i trwałego pozbycia się wady wzroku jest kusząca.

Kto może poddać się zabiegowi laserowej korekcji wad wzroku?

Laserowa korekcja wad wzroku służy do usuwania takich wad jak nadwzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm. Zakres usuwanych wad jest bardzo duży: w zależności od wybranej metody można usunąć wady od -12,0 do +6,0 dioptrii i aż do 6,0 dioptrii astygmatyzmu. Oznacza to, że większość osób może skorzystać z pełnej korekcji wady. W przypadku osób o większej i bardziej skomplikowanej wadzie nie jest niemożliwe przeprowadzenie zabiegu z zakresu chirurgii refrakcyjnej, jednak jego efektem będzie po prostu zmniejszenie wady, a nie jej całkowita likwidacja. Dla osób z bardzo duża wadą i tak oznacza to znaczącą poprawę jakości widzenia i komfortu życia.

A co z wiekiem? Za dolną granicę uznaje się 21 lat – w tym wieku wada powinna być już ustabilizowana, zdarza się jednak, że tak nie jest i lekarza zaleca, by zaczekać z zabiegiem, w niektórych przypadkach korekcji dokonuje się u osób młodszych, już po 18 urodzinach. Górna granica to w zależności od tego, jaką metodą wybierzemy do 65 lat, ale najlepsze efekty można uzyskać u pacjentów poniżej 45 roku życia. W przypadku starszych osób często mamy bowiem do czynienia nie tylko z klasycznymi wadami wzroku, ale z problemami powiązanymi z tak zwaną starczowzrocznością i defekty w ich widzeniu mają bardziej złożony charakter.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu laserowej korekcji wad wzroku?

Przeciwwskazania do zabiegu mogą wynikać z problemów natury okulistycznej lub ogólnego stanu zdrowia. Jeśli chodzi o okulistykę, to zabieg nie jest wskazany u pacjentów cierpiących na jaskrę, zaćmę czy choroby plamki żółtej, a także przy stanach zapalnych oka. Także problemy z obrębie rogówki, takie jak stożek rogówki czy zbyt cienka rogówka są poważnym przeciwskazaniem do laserowego usuwania wady wzroku. Problemem może też być skłonność do tworzenia się bliznowców oraz występowanie zespołu suchego oka i inne trudności z wydzielaniem łez.

A co z przeciwskazaniami ogólnymi? Zabiegi z zakresu chirurgii refrakcyjnej nie mogą być wykonywane u osób cierpiących na cukrzycę i choroby metaboliczne, a także przy zaburzeniach hormonalnych, na przykład wynikających z nieprawidłowej pracy tarczycy – choć w tym przypadku zabieg może być wykonany, jeśli endokrynolog przy użyciu leków wyreguluje pracę tarczycy. Zabiegu nie wykonuje się też u osób mających silne alergie – niekiedy jest to możliwe po podaniu leków przeciwuczuleniowych oraz w okresie, gdy kontakt z alergenami jest zminimalizowany.

Przeciwwskazaniem do laserowej korekcji wad wzroku jest też ciąża oraz okres karmienia piersią.