Sobota, 27 kwietnia 2024

Kiedy warto zdecydować się na okuloplastykę?

24 kwietnia 2020

Za zabezpieczenie gałki ocznej przed urazami mechanicznymi oraz innymi szkodliwymi czynnikami (m.in. promieniowaniem ultrafioletowym) odpowiedzialny jest tzw. aparat ochronny oka. W jego skład wchodzą łzy, rzęsy, brwi oraz powieki. Sprawne działanie aparatu ochronnego jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Gdy system niedomaga, nasze oczy pozbawione są swojej naturalnej ochrony. Wzrasta ryzyko infekcji i zwiększa się prawdopodobieństwo rozwoju wielu groźnych chorób. Pomocą może być wtedy poddanie się zabiegowi z zakresu okuloplastyki.

Co to jest okuloplastyka?

Terminem „okuloplastyka” określa się nowoczesne zabiegi z pogranicza medycyny i chirurgii plastycznej. Ich celem nie jest wyłącznie poprawa wyglądu pacjenta, lecz także – a może przede wszystkim – efekt leczniczy. Ideę okuloplastyki można uchwycić definiując ją jako korektę nieprawidłowości występujących w okolicy oczu. Kiedy warto zdecydować się na taki zabieg?

Opadające powieki

Pierwszym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu z zakresu okuloplastyki jest nieprawidłowe ułożenie powiek. Korekcie można poddać zarówno powiekę górną, jak i dolną. Kogo najczęściej dotyczy problem opadających powiek? Przede wszystkim osób w wieku dojrzałym. Aparat ochronny oka, podobnie jak każda inna część naszego ciała, podlega procesom starzenia. Im jesteśmy starsi, tym zmniejsza się jego naturalna zdolność do samonaprawy. Ponieważ wraz z wiekiem skóra coraz bardziej traci elastyczność, może dochodzić do gromadzenia się tkanki w obrębie powiek górnych i łuków brwiowych. Powoduje to nie tylko problem natury estetycznej (opadające powieki sprawiają, że wyglądamy na zmęczonych i ciągle niewyspanych), lecz może także powodować dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Zwisające fałdy skórne przeszkadzają w czytaniu i wykonywaniu zwykłych domowych czynności. Ograniczenie pola widzenia może powodować też zagrożenie, np. w czasie prowadzenia samochodu. Jeśli problem dotyczy powieki dolnej, zwiększa się ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka – schorzenia wynikającego z niewystarczającego poziomu nawilżenia rogówki i spojówki.

Kępki żółte

Okuloplastyka jest stosowana również w leczeniu zmian skórnych okolic oka. Metoda przynosi doskonałe rezultaty w terapii kępek żółtych (potocznie nazywanych żółtakami). Są to małe grudki, które w większości przypadków pojawiają się na skórze powiek. Powstają na skutek tworzenia złogów ciał tłuszczowych lub złego cholesterolu.

Gradówka

Kolejnym schorzeniem, w leczeniu którego wykorzystywane są metody z zakresu okuloplastyki, jest gradówka. To rodzaj guzka na powiece, tworzącego się w wyniku przewlekłego stanu zapalnego w obrębie gruczołu Meiboma. Zmiana nie jest bolesna, jednak z racji swojego położenia może powodować spory dyskomfort.

Skrzydlik

Skrzydlik jest naroślą w kształcie skrzydła tworzącą się na powierzchni spojówki. Choć zmiana jest niezłośliwa, może niekiedy doprowadzić do tworzenia się blizn na rogówce. Skuteczną metodą leczenia również i w tym przypadku jest okuloplastyka.