Czwartek, 10 października 2024
Przyjęło się uważać, że większość groźnych chorób, jakie dotykają ludzi, przydarza się głównie w starszym wieku. Osoby młode często czują się więc na nie „odporne”, z kolei seniorzy często obawiają się, że za jednym schorzeniem zaraz przyjdzie drugie. Choć jest to pewnego rodzaju stereotyp i istnieje bardzo wiele chorób, które stoją z nim w zupełnej sprzeczności, przypadek jaskry częściowo go potwierdza.
Czym jest jaskra?
Jaskra, zwana też glaukomą, to tak właściwie nie jedno, konkretne schorzenie – a raczej grupa chorób, których wspólnym mianownikiem jest nieodwracalne uszkodzenie nerwu wzrokowego, a w konsekwencji stopniowa utrata widzenia. W większości przypadków powodowane jest ono przez wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. W zależności od tego, gdzie dokładnie leży bezpośrednia przyczyna podwyższonego ciśnienia, wyróżniamy kilka różnych typów jaskry, w tym pierwotną jaskrę z otwartym kątem przesączania i pierwotną jaskrę z zamkniętym kątem przesączania. W obu przypadkach możliwa jest także jaskra wtórna, która najczęściej może pojawić się na skutek jakiegoś urazu lub innej choroby. Prócz tego istnieje również jaskra wrodzona, której objawy pojawiają się już w bardzo młodym wieku.
Jaskra w liczbach
Glaukoma pojawia się najczęściej po 35. roku życia. Najwięcej pacjentów ze zdiagnozowaną jaskrą jest w okolicach 75-85 r.ż. Istnieją jednak również przypadki zachorowań w znacznie młodszym wieku (np. jaskra wrodzona). Szacuje się, że w Polsce na glaukomę choruje ok. 900 tys. osób, ale u jeszcze sporej części nie jest ona zdiagnozowana. Schorzenie występuje z większą częstością u kobiet, niż u mężczyzn. Szacuje się, że w 2020 roku liczba chorych na jaskrę sięgnie 76 milionów ludzi, w roku zaś 2040 będzie to aż 112 milionów. Z wszystkich rodzajów choroby, najwięcej przypadków (80%) stanowi dziś jaskra pierwotna z otwartym kątem przesączania i trend ten najprawdopodobniej utrzyma się w przyszłości.
Co robić, aby nie zachorować?
Najlepszą formą terapii jest tak naprawdę zapobieganie. W przypadku jaskry prewencja opiera się na unikaniu stresu, odpowiedniej diecie (szczególnie pod kątem cholesterolu) i utrzymywaniu właściwego ciśnienia krwi. Powinno się również wykonywać badania profilaktyczne w kierunku jaskry (m.in.: gonioskopię, tonometrię czy specjalną tomografię oka, tzw. OCT) i regularnie kontrolować wzrok u okulisty. A co, jeśli zdiagnozowano u nas to schorzenie? Wówczas lekarz – w zależności od tego, o jakim typie jaskry mowa i jakie są uwarunkowania naszego organizmu – zaproponuje nam odpowiednią terapię. Możliwe jest stosowanie odpowiednich, obniżających ciśnienie wewnątrz oka leków oraz terapia zabiegowa, zarówno chirurgiczna, jak i laserowa. Leczeniu takiemu możemy poddać się w Specjalistycznym Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica, z oddziałem w Warszawie i Krakowie.